Według wielu sondaży Polska wiedzie prym jeśli chodzi o produkcję mięsa drobiowego. W tym “biznesie” zdecydowanie przodujemy na tle innych krajów Unii Europejskiej. Niekwestionowanymi liderami jeśli chodzi o chów drobiu są województwa: mazowieckie, wielkopolskie, śląskie i łódzkie.
Nie jest to łatwy biznes zważywszy na to, że istnieją pewne restrykcyjne normy którym muszą sprostać hodowcy. Szczególnie, że wokół tematu hodowli drobiu narosło już wiele mitów: że drób jest modyfikowany genetycznie, faszerowany antybiotykami, karmiony pasza GMO itp. Mało kto wie, że istnieją pewne obowiązki, które muszą spełniać hodowcy aby móc działać w tej branży.
Obowiązki hodowcy
Podstawową kwestią jest dbanie o dobre warunki do życia zwierząt. Takie które będą zgodne z normami dla danego gatunku. Kury, indyki muszą mieć ciepłe schronienie, bieżący dostęp do wody, powinny być karmione odpowiednią paszą, mieć zapewniony “wybieg”, muszą być na bieżąco badane a w razie choroby powinny być podawane im leki weterynaryjne dla drobiu.
Hodowca musi dbać również o teren na którym przebywają zwierzęta, ten powinien być na bieżąco sprzątany, muszą być usuwane nieczystości.
Choroby kur
Jak wiadomo kury nioski hodowane są w specyficznych warunkach. Przebywają zwykle w dużych klatkach w których panuje wysoka wilgotność przez co często dochodzi do rozprzestrzeniania się chorób. Zazwyczaj pojawiają się choroby wirusowe i bakteryjne czasem nawet pasożytnicze. Chcąc ustrzec się przed upadkiem drobiu warto dbać o profilaktykę zdrowotną zwierząt i sięgać wtedy gdy to konieczne po leki weterynaryjne dla drobiu. (więcej o produktach i lekach znajdziesz na stronie: Weterynaryjny.pl)
Hormony w drobiu i inne mity
Nie brakuje konsumentów, którzy jednoznacznie twierdzą, iż hodowle drobiu prowadzą nieuczciwy „biznes”- uznając, że drób faszerowana jest hormonami, które maja przyspieszyć wzrost. Jednak wielu specjalistów podkreśla że nie jest to prawda:
„Nowoczesny chów kurcząt pozwala na uzyskanie w krótkim czasie ptaków o stosunkowo wysokiej masie ciała. Dzieje się tak dzięki zastosowaniu optymalnych warunków środowiska w chowie oraz poprzez dobór ras kurczaków wyróżniających się intensywnym tempem wzrostu, a nie za sprawą hormonów podawanych ptakom w jakiejkolwiek postaci”
wypowiedź– mgr. inż. Czesław Brzozowski, ekspert KRD-IG ds. produkcji drobiarskiej.