Jak napisać dobre CV – 5 porad

CV, czyli Curriculum Vitae to nic innego jak życiorys, ale również nasza niejako wizytówka. Dlaczego wizytówka? Ponieważ podczas aplikowania na dane stanowisko nasz być może przyszły pracodawca na samym początku zapoznaje się z naszym CV. Jeśli jest ono niechlujne bądź nie spełniamy odpowiednich kryteriów na dane stanowisko – możemy nawet nie zostać zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną. Mówi się, że na 50 rozesłanych CV kandydat zostaje zaproszony na około 3 rozmowy kwalifikacyjne. To dosyć słaby wynik, dlatego należy zadbać, aby go poprawić, ponieważ poszukiwanie interesującej pracy to nie lada wyczyn.

Przemyślana kompozycja

Ważne jest, aby twoje CV miało przemyślaną strukturę. Najlepiej, jeśli podzielisz je na odpowiednie sekcje. W jednej z nich niech będą twoje dane osobowe takie jak imię, nazwisko, miejscowość, adres e-mail czy telefon. Kolejno należy umieścić swoje doświadczenie zawodowe, wykształcenie i umiejętności. Pewnie nierzadko część z was zastanawia się, gdzie umieścić np. przebyte kursy? Najlepiej w odrębnej sekcji ,,Kursy i szkolenia”, w której będziesz mógł pochwalić się zdobytymi certyfikatami i innymi osiągnięciami. Dodatkowo rubrykę związaną z kursami warto uzupełnić informacjami dotyczącymi gdzie kursy były nabyte. Przykładowo jeśli byliśmy na kursach w Katowicach wpiszmy w CV jakiego rodzaju kursy w Katowicach odbyliśmy .

Zdjęcie

Dobre zdjęcie zagwarantuje Ci sukces! Zapomnij o selfie! Liczy się przecież profesjonalizm, dlatego najlepiej, jeśli wybierzesz się do fotografa, który wykona profesjonalne zdjęcie do Curriculum Vitae.

Pogrubienia

Ważne informacje należy wyróżnić. Może to być wyróżnienie w sposób graficzny, ale także np. poprzez pogrubienie. Chodzi tutaj oczywiście o np. nazwę stanowiska, ale także pogrub najważniejsze osiągnięcia! Niech przykuje to wzrok rekrutera.

CV dopasowane do wymagań pracodawcy

Często osoby poszukujące pracy piszą uniwersalne CV, które rozsyłają do wszystkich potencjalnych pracodawców. Pozwala im to zaoszczędzić czas, ale dzięki temu – niczym się nie wyróżniają spośród reszty osób. Curriculum Vitae powinno być odpowiednio dopasowane pod profil kandydata, którego pracodawca poszukuje. Ważne jest dokładne zapoznanie się z ofertą pracy, a następnie nawiąż do nich w swoim dokumencie aplikacyjnym. Oczywiście nie wolno kłamać. Kłamstwo ma krótkie nogi i już na rozmowie rekrutacyjnej czy wstępnej rozmowie telefonicznej może wyjść, że twoje CV nie zgadza się z prawdą.

List motywacyjny

Właściwie pracodawcy coraz mniejszą uwagę przykładają do listu motywacyjnego. Jednak jeśli w ogłoszeniu wyraźnie jest napisane, że należy takowy załączyć – zrób to. W innym przypadku twoja kandydatura może zostać odrzucona na samym wstępie.