Garaże blaszane bez pozwolenia? Poznaj obowiązujące przepisy budowlane

Garaże blaszane to konstrukcje, które swoją popularność zawdzięczają nie tylko zmianom klimatycznym, za którymi idą nagłe zmiany pogody a także nieprzyjazne karoserii gradobicia oraz burze ale również brakowi konieczności posiadania pozwolenia na budowę, co umożliwia (w określonych przypadkach) Prawo Budowlane. Uzyskanie pozwolenia na budowę garażu murowanego jest nie do ominięcia dlatego wiele osób decyduje się na skorzystanie z alternatywy jaką jest garaż blaszany. Jak prawo budowlane ustosunkowuje się do stawiania garaży blaszanych na prywatnych posesjach? Sprawdź sam!

Garaże blaszane bez pozwolenia – czy na pewno?

Garaże blaszane to konstrukcje, do których postawienia prawo budowlane nie wymusza na właścicielu posiadania pozwolenia na budowę – obowiązują jednak pewne ograniczenia. W myśl paragrafu 2. artykułu 29 Ustawy Prawo Budowlane na posesji mogą znaleźć się budowle parterowe o powierzchni nie większej niż 25 metrów kwadratowych. Dodatkowo artykuł ten traktuje o tym, że na każdych 500 metrach kwadratowych mogą zostać postawione maksymalnie dwie takie konstrukcje. Artykuł 29 traktuje o tym, że pozwolenie budowlane nie jest wymagane w przypadku realizacji na posesji miejsc postojowych dla samochodów osobowych. Warto tutaj podkreślić, że przepisy te nie obowiązują w przypadku budowania garaży na samochody dostawcze. Nawet w przypadku stawiania garażu dla samochodu osobowego koniecznym będzie uwzględnienie gminny plan zagospodarowania przestrzennego – ten może określać dodatkowe warunki w tym np. zabraniać budowy garażu na działce mniejszej niż 300 metrów kwadratowych lub wykluczać możliwość budowy garażu o wysokości przekraczającej tą określoną w miejscowych przepisach.

Jak zdobyć pozwolenie budowlane na budowę garażu z blachy?

Garaż blaszany o powierzchni przekraczającej 25 metrów kwadratowych wymaga otrzymania pozwolenia na budowę od starosty – w tym celu składane są do urzędu miasta:

  • projekt budowlany (koniecznie wykonany przez posiadającą uprawnienia osobę),
  • oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością,
  • decyzja o warunkach zabudowy.

Po skompletowaniu dokumentów i dostarczeniu ich do starosty rozpoczyna się postępowanie administracyjne, w którym udział wziąć będą musieli również zarządcy przylegających do planowanego do budowy obiektu nieruchomości. Warto więc uwzględnić konieczność umieszczenia obiektu w odległości przynajmniej 1,5 metra (pod warunkiem, że określają to lokalne przepisy) w innej sytuacji koniecznym jest wykonanie jej w odległości 4 metrów od granicy działki (jeżeli garaż będzie obrócony w stronę posesji sąsiadów ścianą z drzwiami lub oknami) lub 3 metrów (jeśli nie). Wyjątkowymi przypadkami są sytuacje, w których garaż może zostać postawiony na granicy działki – są one następujące:

  • pozwala na to plan miejscowy zagospodarowanie przestrzeni,
  • działka jest węższa niż 16 metrów,
  • wymiary garażu nie przekroczą 6,5 m (długość) oraz 3 m (wysokość),
  • garaż będzie przylegał ścianą do budynku znajdującego na sąsiadującej posesji.

Po przeprowadzeniu postępowania administracyjnego starosta ma 65 dni na wydanie decyzji ws. pozwolenia na budowę. Należy pamiętać , że niedostarczenie do starosty jakichkolwiek dokumentów wiązać się będzie z koniecznością ich dostarczenia w przeciągu tygodnia w innym przypadku ryzykujemy odrzuceniem wniosku. Niestety w przypadku ubiegania się o wydanie pozwolenia na budowę garażu blaszanego musimy być przygotowani na konieczność wniesienia opłaty podczas składania wniosku – jej koszt to 1 zł za każdy metr kwadratowy powierzchni planowanego obiektu oraz dodatkowo 47 zł za zatwierdzenie projektu budowlanego.

Garaż blaszany – stawianie konstrukcji ze specjalistami Damari

Garaż blaszany to konstrukcja, której budowa może postawić przed nami niemałe wyzwania. Decydując się na postawienie garażu z blachy warto skorzystać z pomocy specjalistów, którzy nie tylko dostarczą pod Twoje drzwi doskonałej jakości produkty ale również wspomogą Cię na drodze podczas załatwiania ewentualnych dokumentów. Damari wspólnie z Tobą zaprojektuje spełniający Twoje wymagania garaż blaszany a następnie zajmie się jego transportem i montażem pod wskazany adres. Garaż z blachy od Damari to gwarancja najwyższej jakości blachy wykorzystanej podczas tworzenia garażu blaszanego co przyczynia się do jego dużej wytrzymałości i możliwości służenia przez długie lata. Zapoznaj się z ofertą Damari na stronie https://damari.pl/garaze-blaszane/ i przekonaj się jak duże są możliwości doświadczonego producenta garaży blaszanych.

Next Post

Sklep z armaturą łazienkową - postaw na zakupy on-line

śr. sie 18 , 2021
W obecnej sytuacji zakupy przez internet to nie tylko oszczędność czasu, ale także bardzo bezpieczna alternatywa dla tradycyjnego buszowania pomiędzy sklepowymi półkami. W sklepach internetowych możemy bez problemu kupić wszystko, co jest nam aktualnie potrzebne. Jeżeli w naszym domu trwa akurat remont łazienki, to działający on-line sklep z armaturą łazienkową […]

Może też Cię zainteresować