Okna aluminiowe czy PCV – które lepiej wybrać?

Jeszcze kilka lat temu w wielu domach oraz innych budynkach montowane były przede wszystkim okna PCV. Użytkownicy cenili je między innymi za stosunkowo niską cenę, a także dostępność w wielu kolorach czy rozmiarach. Trendy jednak się zmieniają i obecnie coraz więcej inwestorów decyduje się na okna aluminiowe. Warto podkreślić, że także inne elementy stolarki wykonane z tego materiału cieszą się niesłabnącym powodzeniem i nic nie wskazuje na to, aby ten trend miał się wkrótce zmienić.

Aluminium jest materiałem bardzo plastycznym, lekkim oraz odpornym na działanie wielu negatywnych czynników, jak chociażby niesprzyjające warunki atmosferyczne czy też uszkodzenia mechaniczne. Bardzo często znajduje zastosowanie w nowoczesnych budynkach o wysokim standardzie. Pozostaje jednak zasadnicze pytanie, które okna będą lepszym rozwiązaniem – okna aluminiowe czy PCV? Poniżej przedstawiamy szczegółowe zestawienie, które pomoże rozwikłać ten popularny problem.

Okna aluminiowe czy PCV – porównanie

Jeszcze do niedawna to okna PCV królowały w naszych domach, jednak trendy szybko się zmieniają, a wymagania inwestorów stają się coraz większe. To też spowodowało znaczne zmiany, jeżeli chodzi o wybór odpowiedniej stolarki. Przede wszystkim za wyborem okien PCV przemawiała ich niska cena, jednak tutaj oszczędność nie zawsze szła w parze z jakością. Wspomniane okna można było bardzo łatwo porysować, co niejednokrotnie zdarzało się już na etapie montażu. Ponadto białe okna z tego materiału szybko traciły swój pierwotny blask i nie prezentowały się już tak estetycznie, jak to miało miejsce na początku.

Jak na ich tle wypadają okna aluminiowe? Trzeba przyznać, że zdecydowanie lepiej. Przede wszystkim na uwagę zasługuje ich niezwykła trwałość, odporność na uszkodzenia mechaniczne, trudne warunki atmosferyczne czy też zarysowania. Aluminium to materiał, który idealnie sprawdza się w polskich warunkach. Nie zmienia swojego kształtu pod wpływem zmiennych temperatur, opadów lub intensywnych wiatrów. Do tego posiada doskonałe właściwości akustyczne, co znacznie poprawia komfort przebywania w budynku. Prawdą jest, że okna aluminiowe są droższe, jednak w perspektywie czasu to naprawdę opłacalna inwestycja.

Jakie okna sprawdzą się w nowoczesnej architekturze?

Wielu inwestorów może zastanawiać się nad tym, co lepiej sprawdzi się w nowoczesnej architekturze – okna aluminiowe czy też te wykonane z PCV. Od razu należy podkreślić, że aluminium jest niezwykle lekkie, a do tego pozwala na tworzenie bardzo dużych przeszkleń. Jeśli zatem zależy nam na okazałych oknach tarasowych, to te wykonane z aluminium sprawdzą się zdecydowanie lepiej.

Warto w nie zainwestować także, kiedy zależy nam na poprawie akustyki w naszym domu, a także energooszczędności. Okna aluminiowe będą na przykład świetnym rozwiązaniem w domach pasywnych. Dzięki nim możemy zaoszczędzić na rachunkach, a dodatkowo zapewniamy sobie skuteczną ochronę przed chłodem.

Okna aluminiowe czy PCV – wnioski

Okna PCV jeszcze do niedawna były bardzo popularnym rozwiązaniem, co wynikało przede wszystkim z ich atrakcyjnej ceny. Wraz ze zmianą trendów w architekturze, wzrosły także oczekiwania konsumentów, poszukujących trwałych, a jednocześnie estetycznych rozwiązań do swoich budynków. Właśnie z tego powodu obecnie to okna aluminiowe królują w wielu miejscach, a ich zalety doceniają nawet najbardziej wymagający inwestorzy.

Kluczowy jest jeszcze jeden argument, który przemawia za wyborem okien aluminiowych, a mianowicie środowisko naturalne. Aluminium jest materiałem, który możemy w 100 procentach poddawać recyklingowi.

Next Post

Jak oddychanie przez usta wpływa na nasze zdrowie?

wt. sie 1 , 2023
Większość ludzi oddycha przez nos, co jest preferowanym sposobem przez organizm. Niestety, zdarzają się przypadki, że ludzie oddychają przez usta, co może mieć szkodliwe skutki dla zdrowia. W tym artykule przyjrzymy się skutkom oddychania przez usta oraz jak można sobie z tym radzić. Dlaczego niektórzy ludzie oddychają przez usta? Istnieje […]
Oddychanie przez usta

Może też Cię zainteresować