Co warto wiedzieć o odzieży zabiegowej?

Odzież zabiegowa to ten szczególny typ odzieży medycznej, który może być stosowany na sali zabiegowej podczas wykonywania zabiegów medycznych lub kosmetycznych. Co wlicza się do odzieży zabiegowej i co warto wiedzieć na jej temat? O tym w niniejszym materiale – zapraszamy!

Odzież zabiegowa, czyli jaka?

Odzież zabiegowa – jak sama nazwa wskazuje – to rodzaj ubrań ochronnych zakładanych przez personel (głównie lekarzy) medyczny w czasie wykonywania różnego typu zabiegów medycznych oraz z dziedziny medycyny estetycznej. warto przy tym nadmienić, że również weterynarze korzystają z tego typu odzieży, w czasie wykonywania zabiegów na zwierzętach.

Odzież zabiegowa – rodzaje

Taka jest ogólna definicja odzieży zabiegowej. Co jednak dokładnie się do niej zalicza? przede wszystkich fartuch zabiegowy. Występuje on w dwóch wariantach – jednorazowej (fartuch chirurgiczny – wykorzystywany na sali zabiegowej), a także wielorazowy – niejałowy fartuch (do mniej inwazyjnych zabiegów, które nie wymagają sterylności rodem z sali operacyjnej). Fartuch zabiegowy występuje w wariancie damskim i męskim które tak naprawdę niewiele się między sobą również – wersja męska jest po prostu większa. Fartuch zabiegowy posiada długie rękawy, zwykle sięga kolan lub połowy łydki. Zapięcie – najczęściej wiązanie – posiada na plecach, tak aby z przodu nic nie wystawało i nie przeszkadzało w czasie przeprowadzania zabiegu.

Akcesoria uzupełniające

Do odzieży zabiegowej zaliczamy również akcesoria uzupełniające, jak czepek chirurgiczny, rękawiczki jednorazowe oraz oczywiście maseczkę. Produkty te przeznaczone dla medyków, muszą spełniać odpowiednie atesty, certyfikaty i posiadać odpowiednie dopuszczenia do profesjonalnego stosowania. Mają one na celu przedostawanie się bakterii oraz wirusów między pacjentem a medykiem. Czepek dodatkowo ma za zadanie zapobiec wypadnięciu choć jednego włosa podczas trwania zabiegu.

Sukienka zabiegowa dla pielęgniarek

W skład odzieży zabiegowej wchodzi również sukienka zabiegowa, która stosowana jest najczęściej przez pielęgniarki. Sukienka ta najczęściej ma krótki rękaw i sięga kolan. W przeciwieństwie do fartucha zabiegowego, może (choć nie musi) posiadać kieszenie na drobne przedmioty. W sklepie z odzieżą medyczną i kosmetyczną Anilon (https://anilon.pl/) znaleźć można zarówno fartuchy, jak i sukienki zabiegowe w różnych rozmiarach i kolorach.