Paradontoza jak leczyć? Sprawdź co mówią stomatolodzy!

Paradontoza to choroba, która może dotknąć każdego, bez względu na wiek. Według przeprowadzonych statystyk 70% Polaków zmaga się z tym poważnym problemem dotyczącym zębów.

Zanim jednak powiemy co nieco o paradontozie, na początek słowem wyjaśniania. Czym właściwie jest paradontoza? Otóż jest to zapalenie przyzębia związane z poważną infekcją dziąseł. Paradontozę powodują bakterie, które zostały nagromadzone na zębach i dziąsłach. W miarę postępu zapalenia przyzębia zęby mogą ulec uszkodzeniu. 

Symptomy

Zwykle krwawienie dziąseł podczas mycia zębów może być jednym z pierwszych sygnałów ostrzegawczych. Nieleczona dolegliwość może się przerodzić w infekcję dziąseł. Następnie staje się poważniejszą postacią choroby dziąseł zwaną zapaleniem przyzębia. Jednym z symptomów są także czerwone, spuchnięte, bolesne dziąsła, to znak że nasze zęby wymagają specjalnej uwagi i troski. 

Jeśli zauważymy któryś z tych symptomów podczas codziennie przeprowadzanej higieny jamy ustnej, warto wybrać się na konsultację stomatologiczną. Szybko podjęta profilaktyka może uchronić przed tą nieprzyjemną i groźną w skutkach paradontozą. 

Wizyty kontrolne u stomatologa

Mimo, iż choroby przyzębia mogą mieć drastyczne skutki, faktem jest, że na co dzień możemy nie zdawać sobie sprawy, że cierpimy na paradontozę. Dlatego też przynajmniej 2 razy w roku zalecana jest kontrolna wizyta u stomatologa, który oceni stan naszych zębów i ewentualnie zaleci dodatkowe środki ochronne.

Pacjenci powinny co pół roku przychodzić na przegląd stomatologiczny. Jest on niezbędny do podjęcia w możliwie szybko profilaktyki zdrowia jamy ustnej. Nieleczone choroby przyzębia mogą mieć fatalny finał. Trzeba mieć  świadomość tego, że nieleczona paradontoza może przyczynić się do utraty zębów – podkreśla jeden z protetyków Gdańskiej Kliniki Ziemlewski. 

Pacjenci chorzy na paradontozę powinni używać protez szkieletowych lub też ewentualnie protez, które posiadają   zamki, zatrzaski. Protetyka to jedna z dziedzin stomatologii, która niejako wspomaga leczenie paradontozy. Dlatego nieuniknione są wizyty kontrolne w pierwszej kolejności u stomatologa a później w razie konieczności u protetyka. Wiele na temat paradontozy można dowiedzieć się odwiedzając wspomnianą wcześniej klinikę Ziemlewski, która działa w Gdańsku. Szczegóły dotyczące jej funkcjonowanie można znaleźć tutaj: https://www.ziemlewski.pl/oferta-zabiegi/protetyka/

Nieleczona paradontoza skutki

Pozostawione bez kontroli zapalenie dziąseł może powodować oddzielenie się dziąseł od zębów. Może to spowodować uszkodzenie tkanek miękkich i kości podtrzymujących zęby. Przez to  zęby mogą stać się luźne, mogą pojawić się problemy z właściwym zgryzem. Nieleczona infekcja może ostatecznie doprowadzić do utraty zębów. 

 

Next Post

Dlaczego szkolenia ppoż dla pracowników są tak istotne? Dowiedz się więcej

czw. kwi 2 , 2020
Każda firma powinna spełniać kryteria dotyczące BHP i ochrony przeciwpożarowej. Nowi przedsiębiorcy bardzo często nie zdają sobie sprawy z tych kwestii. Prowadzenie własnej firmy to jednak wielka odpowiedzialność na każdym szczeblu. Zabezpieczenie obiektu przeznaczonego dla ludzi wiąże się przede wszystkim ze spełnieniem wymogów. Szkolenia przeciwpożarowe (ppoż) należą do podstawowych działań. […]
szkolenia ppoż warszawa

Może też Cię zainteresować