Paradontoza jak leczyć? Sprawdź co mówią stomatolodzy!

Paradontoza to choroba, która może dotknąć każdego, bez względu na wiek. Według przeprowadzonych statystyk 70% Polaków zmaga się z tym poważnym problemem dotyczącym zębów.

Zanim jednak powiemy co nieco o paradontozie, na początek słowem wyjaśniania. Czym właściwie jest paradontoza? Otóż jest to zapalenie przyzębia związane z poważną infekcją dziąseł. Paradontozę powodują bakterie, które zostały nagromadzone na zębach i dziąsłach. W miarę postępu zapalenia przyzębia zęby mogą ulec uszkodzeniu. 

Symptomy

Zwykle krwawienie dziąseł podczas mycia zębów może być jednym z pierwszych sygnałów ostrzegawczych. Nieleczona dolegliwość może się przerodzić w infekcję dziąseł. Następnie staje się poważniejszą postacią choroby dziąseł zwaną zapaleniem przyzębia. Jednym z symptomów są także czerwone, spuchnięte, bolesne dziąsła, to znak że nasze zęby wymagają specjalnej uwagi i troski. 

Jeśli zauważymy któryś z tych symptomów podczas codziennie przeprowadzanej higieny jamy ustnej, warto wybrać się na konsultację stomatologiczną. Szybko podjęta profilaktyka może uchronić przed tą nieprzyjemną i groźną w skutkach paradontozą. 

Wizyty kontrolne u stomatologa

Mimo, iż choroby przyzębia mogą mieć drastyczne skutki, faktem jest, że na co dzień możemy nie zdawać sobie sprawy, że cierpimy na paradontozę. Dlatego też przynajmniej 2 razy w roku zalecana jest kontrolna wizyta u stomatologa, który oceni stan naszych zębów i ewentualnie zaleci dodatkowe środki ochronne.

Pacjenci powinny co pół roku przychodzić na przegląd stomatologiczny. Jest on niezbędny do podjęcia w możliwie szybko profilaktyki zdrowia jamy ustnej. Nieleczone choroby przyzębia mogą mieć fatalny finał. Trzeba mieć  świadomość tego, że nieleczona paradontoza może przyczynić się do utraty zębów – podkreśla jeden z protetyków Gdańskiej Kliniki Ziemlewski. 

Pacjenci chorzy na paradontozę powinni używać protez szkieletowych lub też ewentualnie protez, które posiadają   zamki, zatrzaski. Protetyka to jedna z dziedzin stomatologii, która niejako wspomaga leczenie paradontozy. Dlatego nieuniknione są wizyty kontrolne w pierwszej kolejności u stomatologa a później w razie konieczności u protetyka. Wiele na temat paradontozy można dowiedzieć się odwiedzając wspomnianą wcześniej klinikę Ziemlewski, która działa w Gdańsku. Szczegóły dotyczące jej funkcjonowanie można znaleźć tutaj: https://www.ziemlewski.pl/oferta-zabiegi/protetyka/

Nieleczona paradontoza skutki

Pozostawione bez kontroli zapalenie dziąseł może powodować oddzielenie się dziąseł od zębów. Może to spowodować uszkodzenie tkanek miękkich i kości podtrzymujących zęby. Przez to  zęby mogą stać się luźne, mogą pojawić się problemy z właściwym zgryzem. Nieleczona infekcja może ostatecznie doprowadzić do utraty zębów.