Wiele firm logistycznych w swojej ofercie posiada usługi transportu w kontrolowanej temperaturze. To doskonałe rozwiązanie dla firm, które oferują produkty żywnościowe, które łatwo się psują bądź należą do kategorii tych “delikatniejszych”. Te produkty to głównie kwiaty, lekarstwa czy specjalistyczne urządzenia elektroniczne.
Transport chłodniczy dedykowany jest głównie dla sektorów:
- branży farmaceutycznej (przewóz leków)
- sektora medycznego
- branży weterynaryjnej
- spożywczej
- kosmetycznej
Organizacja transportu chłodniczego
By transport w temperaturze kontrolowanej miał sens, musi być spełnionych kilka warunków. Logistyka chłodnicza powinna być zorganizowana z wykorzystaniem specjalistycznej floty.
Przewóz w temperaturze kontrolowanej musi być przygotowany w oparciu o najwyższe standardy bezpieczeństwa oraz przy zachowaniu odpowiedniej higieny. Dobrze przygotowany transport chłodniczy to taki, który monitoruje jakość towaru od momentu jego załadunku do chwili rozładunku, dbając przy tym o zapewnienie mu odpowiedniej j temperatury. Rozróżniamy pojazdy izotermiczne, lodownie i chłodnie.
Dlaczego należy przestrzegać łańcucha chłodniczego?
-
-
- w celu zachowania walorów smakowych i zapachowych oraz konsystencji artykułów żywnościowych
- w celu zachowania odpowiedniego przewozu leków, które reguluje prawo farmaceutyczne
- podwyższona temperatura to zwiększone ryzyko rozmnożenia drobnoustrojów, co prowadzi do podwyższenia ryzyka zatrucia pokarmowego
-