Decydując się na ogród zimowy możemy wybrać ogród zimowy całoroczny bądź ogród zimowy sezonowy. Są to dwa podstawowe typy ogrodów zimowych, które różnią się od siebie zastosowaniem, ale także i budową. Pierwszy z nich służy cały rok, natomiast drugi od wczesnej wiosny do później jesieni.
Konstrukcja
Rodzaj budowy i przeszkleń zależy przede wszystkim od tego, jaką temperaturę planujemy utrzymywać na stałe w naszym ogrodzie zimowym, dlatego należy się zastanowić nad tą kwestią jeszcze przed zamówieniem projektu ogrodu. Na izolacyjność budowli ma wpływ dobór odpowiedniej technologii budowy. Jak już wspomnieliśmy wyżej – są dwa standardowe rodzaje ogrodów zimowych – sezonowe i całoroczne.
Ogród zimowy sezonowy
Taki ogród zimowy charakteryzuje się tym, że jego konstrukcja waży zaledwie kilkaset kilogramów, gdyż składa się z lekkich profili, które są wypełnione szkłem bądź płytami z poliwęglanu. Taki szkielet nie jest żadną barierą cieplną – nie jest w stanie utrzymać zimą dodatniej temperatury. Latem temperatura wewnątrz ogrodu sezonowego rośnie, ale przez liczne szczeliny dostaje się chłodniejsze powietrze. Taki ogród jest doskonałym miejscem do przechowywania roślin, które latem znajdowały się w donicach na tarasie, gdyż mimo wszystko jest tam odrobinę cieplej niż na zewnątrz i taka konstrukcja skutecznie chroni przed śniegiem czy silnym wiatrem. Ale niestety ogród sezonowy zupełnie nie nadaje się na miejsce wypoczynku w mroźne dni, chyba że umieści się w nim przenośny grzejnik. Konstrukcja takiego ogrodu ma wiele zalet – z tego powodu, iż jest lekka może posłużyć jaki zabudowa tarasu albo nawet balkonu.
Ogród zimowy całoroczny
W przypadku ogrodów zimowych całorocznych sprawa wygląda inaczej – spokojnie można z nich korzystać nawet w najmroźniejsze dni, gdyż cała konstrukcja jest odpowiednio podgrzewana. Z tego też powodu profile i szyby są zespolone specjalnymi wypełnieniami, które nie pozwalają przenikać ciepłu i tym samym zapewniają doskonałą szczelność. Dzięki takiemu rozwiązaniu wewnątrz ogrodu całorocznego panuje klimat niemal identycznych jak w innych pomieszczeniach. Jednak cała waga konstrukcji jest dość wysoka, a może sięgać nawet dwóch ton – dlatego przed budową takiego ogrodu należy zadbać o odpowiednie podłoże – wymagają bardzo mocnych fundamentów. Właśnie z powodu wagi taka konstrukcja nie może być wykorzystana do zabudowy balkonu.