Tak jak w każdym sporcie odpowiednio przystosowana obuwie, to często część sukcesu. Każda dyscyplina cechuje się jednak pewnymi unikalnymi właściwościami, które sprawiają, że buty sprawdzające się w jednej, nie zdadzą egzaminu w drugiej. Podobnie jest z obuwiem do siatkówki- konieczny jest wybór odpowiedniego obuwia dostosowanego do wymagań tego sportu. Czym kierować się podczas zakupu? Podpowiadamy!
Obuwie do siatkówki powinno być przystosowane do charakterystyki tej olimpijskiej dyscypliny. Gwałtowne zrywy i zatrzymania, wysokie wyskoki, a także odbiór piłki w wymagających pozycjach, sprawiają, że obuwie do siatkówki powinno odpowiednio chronić stopę przed kontuzjami i pozwalać na wykorzystanie swojego potencjału w pełni.
Co odróżnia buty do siatkówki od obuwia dedykowanego do innych dyscyplin sportowych?
Buty do siatkówki mogą wyglądać bardzo podobnie do butów do koszykówki lub piłki ręcznej, ale pod powierzchnią są to bardzo różne konstrukcje. Buty do siatkówki składają się z gumowej podeszwy. Guma została zaprojektowana tak, aby zapewniać doskonałą przyczepność na podłodze i zapobiegać ślizganiu się buta. Ta przyczepność pomaga zapewnić solidne oparcie i pomaga zmniejszyć prawdopodobieństwo kontuzji kostki. Podeszwa jest również niebrudząca, tak aby przy gwałtownych zahamowaniach nie zostawiać śladu na nawierzchni.
Czy mogę nosić buty do siatkówki na co dzień?
Gumowa podeszwa buta do siatkówki jest dość miękka. Noszenie butów do siatkówki na powierzchniach ściernych, takich jak beton lub asfalt, powoduje bardzo szybkie zużycie podeszwy. O ile to możliwe, buty do siatkówki należy zdjąć przed chodzeniem po powierzchniach ściernych. Najlepiej zakładać je tuż przed wejściem na boisko.
Jak długo wytrzyma but do siatkówki?
W normalnych warunkach (tylko do użytku na boisku), gdy buty do siatkówki są noszone do treningu lub gry przez 4-5 dni w tygodniu, należy oczekiwać, że spokojnie wytrzymają cały sezon. W przypadku rzadszego użytkowania wytrzymają one rok lub nawet dłużej. Najczęstsze oznaki zużycia buta to to, że boki kostki stają się coraz luźniejsze i nie pozostają ciasno przy stopie podczas gry. Podeszwa zaczyna również tracić przyczepność w miarę starzenia się buta.
Więcej na temat obuwia do siatkówki, przeczytasz na stronie https://sport-partner.pl/