Obiektywy fotograficzne – poznaj różne rodzaje

Zarówno w przypadku obiektywów stałoogniskowych, jak i zmiennoogniskowych istnieje wiele różnych obiektywów o różnych stopniach ognisk.

1. Obiektywy makro

Ten typ obiektywu aparatu służy do tworzenia bardzo zbliżonych fotografii makro. Posiadają unikalną konstrukcję, która pozwala na uzyskanie ostrych obrazów z bardzo bliskiej odległości. Te obiektywy doskonale nadają się do fotografii przyrodniczej, umożliwiając uchwycenie ogromnej ilości szczegółów na jednym zdjęciu.

2. Teleobiektywy

Teleobiektywy to rodzaj obiektywu zmiennoogniskowego z wieloma punktami ogniskowania. Tego typu soczewki świetnie nadają się do izolowania odległego obiektu. Jednak tak duże powiększenie kosztuje jednak węższe pole widzenia. W ten sam sposób, w jaki używasz teleskopu do oglądania gwiazd i planet, teleobiektyw służy do ustawiania ostrości na odległych obiektach. Wielu fotografów sportowych używa teleobiektywów, aby zapewnić poczucie intymności z obiektami na boisku (zawodnikami) stojąc na uboczu lub na trybunach. Istnieje wiele różnych typów teleobiektywów, a niektóre mogą być dość duże, ciężkie i drogie, więc poświęć trochę czasu na wybór odpowiedniego teleobiektywu.

3. Obiektywy szerokokątne

Soczewki szerokokątne są idealne do dopasowania dużej powierzchni do oprawy. Jest to szczególnie przydatne przy fotografii krajobrazowej lub fotografii ulicznej. W przypadku obiektywów szerokokątnych prawie wszystko jest ostre, chyba że obiekt znajduje się bardzo blisko obiektywu.

4. Soczewki standardowe

Obiektywy standardowe mogą być używane do różnych rodzajów fotografii. Ich ogniskowe mieszczą się gdzieś pośrodku, zwykle pomiędzy 35mm a 85mm. Obiektyw zmiennoogniskowy w tym zakresie będzie miał wystarczająco małą ogniskową w dolnej części, aby wykonać szersze zdjęcie pełnoklatkowe, i wystarczająco dużą ogniskową w górnej części, aby powiększyć obiekty.

5. Soczewki specjalistyczne

Wreszcie istnieje kilka bardziej wyspecjalizowanych obiektywów do aparatów, które mogą nadać Twoim zdjęciom niepowtarzalny wygląd. Istnieje kilka rodzajów specjalistycznych obiektywów do aparatów, ale kilka z najbardziej znanych przykładów to:

Na https://notopstryk.pl/pl/c/Obiektywy/401 znajdziesz różnego rodzaju obiektywy fotograficzne od sprawdzonych marek. Zamów już teraz profesjonalne soczewki do aparatu.

Next Post

Najnowsze trendy w aranżacji wnętrz

pon. sty 17 , 2022
Dawno już minęły czasy, kiedy w polskich mieszkaniach królowały toporne meblościanki, które zajmowały całą ścianę, a także równie okazałe komplety wypoczynkowe. Obecnie stawia się nie tylko na funkcjonalność, ale również stylowy wygląd. Podstawą jest minimalizm, jednak nawet jego miłośnicy nie powinni rezygnować z odpowiednich dodatków. Bardzo często bowiem to właśnie […]

Może też Cię zainteresować