Kształtowniki spawane i wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Popularność konstrukcji stalowych stale rośnie – jest to zasługą nie tylko ich wytrzymałości ale również szybkości wykonania i oferowanych przez nie funkcjonalności. Do ich wznoszenia wykorzystywane są kształtowniki spawane, które występują w wielu wariantach i charakteryzują się różnymi parametrami wytrzymałościowymi. Zastanawia Cię jak wykonywane są konstrukcje stalowe? Poznaj podstawowe informacje dotyczące ich elementów konstrukcyjnych – zapraszamy do lektury!

Kształtowniki spawane – rodzaje

Zacząć należy od tego, że kształtowniki spawane mogą być wykonywane z różnych materiałów i mieć różne zastosowania – te jednak, które są wykorzystywane w konstrukcjach stalowych, wykonane są ze stali lub oferujących dużą trwałość jej stopów. Kształtowniki spawane można rozróżnić między innymi na podstawie kształtu, który mają w przekroju poprzecznym. Co to dokładnie oznacza? Kształtowniki spawane to: teowniki, dwuteowniki lub ceowniki. Nazwy te inspirowane są faktem, że patrząc na przekrój poprzeczny każdego z nich przypominają one poszczególne litery:
– T – teowniki,
– H – dwuteowniki (nazwa wynika stąd, że przekrój poprzeczny przypomina połączone ze sobą literki T),
– C – ceowniki.
O właściwościach poszczególnych z nich decydują nie tylko materiał i rodzaj, ale również sposób, w jaki kształtowniki spawane są ze sobą łączone.

Dwuteownik spawany – czy faktycznie jest najwytrzymalszy?

Przez wzgląd na zwartą konstrukcję dwuteownik spawany uważany jest za najwytrzymalszy rodzaj kształtowników – ile w tym stwierdzeniu jest prawdy? Cóż, należy wrócić na chwilę do poprzedniego akapitu – o parametrach wytrzymałościowych, które cechują kształtowniki spawane decydują: kształt, materiał, z którego są wykonane a także sposób łączenia ich między sobą. Zaawansowane metody łączenia kształtowników spawanych przy wykorzystaniu innowacyjnych, oferujących bardzo wysokiej jakości spoiny, metod sprawia, że dwuteownik spawany wcale nie jest najwytrzymalszą z dostępnych konfiguracji. Połączone ze sobą najszerszym bokiem ceowniki są w stanie zaoferować zdecydowanie większą trwałość i wyższą siłę nośną niż dwuteownik spawany, przy jednoczesnym zachowaniu podobnego jemu kształtu.

Kształtowniki spawane w halach stalowych i konstrukcjach stalowych

Kształtowniki spawane wykorzystywane są w konstrukcjach stalowych o różnych zastosowaniach – znajdują się one w halach stalowych, występują w konstrukcjach magazynowych a także użytku publicznego. Znaleźć je można spoglądając na sufity dworców kolejowych, lotnisk czy też znajdujące się w centrach miast centra przesiadkowe. Wytwórnia Konstrukcji Stalowych Zekon do produkcji konstrukcji stalowych wykorzystuje wysokiej jakości kształtowniki spawane sprowadzane od najlepszych ich producentów, dzięki czemu oferowane przez Zekon konstrukcje stalowe charakteryzują się doskonałymi parametrami wytrzymałościowymi oraz siłą nośną. Sprawdź ofertę Wytwórni Konstrukcji Stalowych Zekon na stronie: https://www.zekon.pl/pl/oferta/konstrukcje-stalowe/.

Next Post

Studia podyplomowe – najlepsza forma edukacji nie tylko dla młodych!

pt. lis 12 , 2021
Na rynku pracy od pewnego czasu można zauważyć pewne zmiany. Coraz częściej poszukiwani się wykwalifikowani pracownicy, specjaliści którzy mogą pochwalić się wieloletnim doświadczeniem zawodowym. Ale nie tylko! Pracodawcy coraz chętniej zatrudniają również te osoby, które posiadają dyplom szkoły wyższej. Pomocne w zdobyciu kwalifikacji zawodowych okazują się być nie tyle kierunkowe […]

Może też Cię zainteresować