Jakie dysze wodne dla przemysłu?

Poszukując niekonwencjonalnych rozwiązań z dziedziny dysz wodnych warto zatrzymać się na chwilę i spróbować odpowiedzieć na pytanie, dlaczego wody pitnej jest na świecie coraz mniej? Zgadliście – między innymi dlatego, że nieekonomiczne dysze zużywają astronomiczne ilości wody. Jest to związane z pozornymi oszczędnościami – tani projekt dyszy jest tańszy, wykonanie jest tańsze. Nierzadko przez chińczyków, którzy zalewają świat swoimi produktami (notabene ostatnio import zwolnił ze względu na epidemię koronawirusa). Nikt jednak nie mówi o rachunkach za wodę dla zakładu czy rachunkach globalnych, które przychodzi płacić nam wszystkim – suszy, globalnego ocieplenia etc.

Rodzaje dysz wodnych

Dysze wodne o pełnym stożku zraszania umożliwiają w lepszym stopniu chłodzenie i kontrolę nad pyleniem i nawadnianiem.  Jednak i one muszą być odpowiednio wyprodukowane, aby spełniły wszystkie określone założenia przemysłowe. Są również dysze wytwarzające mgłę wodną oraz takie o punktowym strumieniu. Czym one się różnią?

Do dyszy pod ogromnym ciśnieniem wpompowywane są drobne krople i zraszane na wybrane powierzchnie. Osiągamy wtedy efekt mgiełki. Dysz o punktowym strumieniu działają z kolei niczym laser – wiązka pod odpowiednio wysokim ciśnieniem jest wykdysza wodnaorzystywana nawet jako alternatywa dla cięcia laserowego.

Warto wspomnieć w tym miejscu o dyszach dwuczynnikowych, łączących krople płyny z gazem lub wodą. Efektem takiego mieszania jest strumienia o bardzo wielu rozkładach kropel. Takie rozwiązanie wykorzystuje się tam, gdzie powietrze jest zbyt suche, w systemach smarowania oraz dezynfekcji.

Co zastosować w przemyśle?

To zależy, jaki masz zakład. W ogrodnictwie, np. do podlewania roślin nadadzą się dysze mgiełkowe. Z kolei do systemów przeciwpożarowych lepsze będą dysze o pełnym stożku. Najlepiej byłoby się umówić na rozmowę telefoniczną z ekspertem w tym temacie, np. z PNR Polska. Oni mają sprawdzone rozwiązania dla przemysłu. Przygotuj dokładny profil działalności, a z pewnością doradzą Ci w wyborze.

W następnym artykule opowiem co nieco o turbinach i głowicach myjących. Tymczasem zapraszam Państwa na stronę z dyszami wodnymi http://www.dysze-wodne.pl

Next Post

Najlepsze silniki elektryczne (marzec 2020)

wt. mar 10 , 2020
Czasy silników spalinowych powoli odchodzą do lamusa. Nic dziwnego – silniki te kopcą i nie nadają się do użycia w warunkach słabej wentylacji ze względu na możliwość zatrucia. Silniki elektryczne są dużo bardziej ekologiczne, dlatego tak chętnie są wykorzystywane w przemyśle. W tym miesiącu wybieramy najlepsze z najlepszych silniki dla […]
Silnik ac motoren

Może też Cię zainteresować