Jak zdobyć certyfikat spawacza?

Obserwując rynek pracy zauważamy, że pojawia się wiele ofert pracy dotyczących zawodów technicznych. Jednym z takich zawodów jest spawacz. Cały czas spawacze są potrzebni. Szczególnie w Europie panuje duży deficyt, co wpływa na wysokość zarobków. Mediana zarobków spawacza w Polsce wynosi ok. 3196 zł netto, a za granicą 2000 – 3000 euro. Oczywiście to ile zarobi spawacz zależy od stopnia skomplikowania pracy. Zarobki zależą też od metody jaką spawamy, jak i również od firmy, miasta oraz doświadczenia danego fachowca.


Praca spawacza – od czego zacząć?

Od czego więc zacząć jeżeli zdecydujemy się zostać spawaczem? Przede wszystkim najpierw musimy zdać sobie sprawę z faktu, że spawacz musi wykazywać się dobrym zdrowiem. Często spawanie odbywa się w różnych, trudno dostępnych i niewygodnych miejscach. Zgodnie z przepisami prawa osoba, która chce spawać musi mieć ukończone 18 lat oraz ukończona szkołę podstawową.

Kiedy już spełniamy te warunki, aby w legalny sposób zacząć wykonywać ten zawód musimy posiadać certyfikat oraz książeczkę spawacza.

Warto zastanowić na początek z jaką metodą chcemy zacząć naszą przygodę ze spawalnictwem. Powinniśmy sprawdzić jaki materiał będziemy spawać oraz dokładnie w jakiej branży chcemy działać. Do wyboru mamy metody: MAG, PE, TIG, kurs spawania gazowego oraz kurs spawania elektrycznego.

Kursy wymagane do pracy spawacza

Kiedy wybierzemy już którąś z metod, należy przejść odpowiednio dopasowane szkolenie, a także zdać pozytywnie egzamin.

Jednostkami, które mogą wydawać certyfikaty dla spawaczy w Polsce są: Instytut Spawalnictwa w Gliwicach, Urząd Dozoru Technicznego oraz Polski Rejestr Statków. Świadectwo egzaminu spawacza musi być wystawione adekwatnie do normy PN-EN ISO 9606 lub PN-EN 287. Tylko takie uprawnienia są potwierdzeniem zdania egzaminu. Otrzymując pozytywny wynik musisz uzyskać wpis w Książeczce spawacza, który potwierdza zdobyte przez Ciebie kwalifikacje i umiejętności do spawania daną metodą. Niezależnie od tego jaką metodę wybierzemy szkolenie będzie składało się z części teoretycznej oraz praktycznej – podobnie jak sam egzamin. Po zdaniu egzamin kursant otrzymuję książeczkę spawacza oraz właściwy do niej wpis.

Trzeba równie pamiętać, że uprawnienia spawalnicze wpisane do Książeczki spawacza są ważne tylko i wyłącznie ze Świadectwem egzaminu spawacza.

Niezbędne dokumenty w pracy spawacza

Posiadanie Książeczki spawacza nie jest równoznaczne z potwierdzeniem naszych kwalifikacji. Dokumentu jedynie przebieg kursu, wykonanej pracy oraz uprawnień.

Jeśli chodzi o długość szkolenia, jest on różny w zależności od rodzaju spawania, ale żaden nie przekracza miesiąca.
Jeśli chodzi o ważność uprawnień kursy spawacza są bezterminowe, jednak certyfikaty potwierdzające uprawnienia spawalnicze należy odnawiać co dwa lata. W przypadku odnowienia certyfikatu, spawacz musi ponownie podejść do egzaminu w jednej z instytucji, która ma prawo nadawać takie uprawnienia.

Świadectwo uzyskane podczas egzaminu jest ważne jedynie przez 2 lata. Warto również pamiętać, iż spawacz nie może mieć w międzyczasie ponad 6-miesięcznej przerwy w pracy w zawodzie.

Dzięki OSZ Omega możesz uczyć się z najlepszymi wykładowcami, z którymi zdanie egzaminu końcowego to tylko formalność. Oferujemy zdawalność na poziomie bliskim 96%.

Next Post

Dodatkowe bagażniki samochodowe - co musisz o nich wiedzieć?

pt. kwi 22 , 2022
Dodatkowa przestrzeń bagażowa ma czasem ogromne znaczenie, szczególnie jeśli uwielbiamy zarówno dalsze, jak i bliższe podróże na dłuższy czas. Dodatkowe bagażniki samochodowe pozwalają spakować znacznie większą ilość rzeczy, ale również bezpiecznie przewieźć sprzęt sportowy – narty, deski snowboardowe czy rowery. By jednak wszystko było bezpieczne, należy odpowiednio dopasować dodatkowy bagażnik […]
bagażniki samochodowe thule

Może też Cię zainteresować