Jak dbać o podłogę drewnianą?

Kto nie zachwyca się wyglądem drewnianej podłogi. Wygląda niezwykle stylowo, a do tego kojarzy się z luksusem. Co jednak należy robić, aby cieszyć się wspaniałym wyglądem takiej podłogi przez długi czas?

Odpowiednie preparaty czyszczące

Podłogę drewnianą, tak jak zresztą każdą inna podłogę należy czyścić odpowiednio dobranymi preparatami. Zanim zdecydujemy się na konkretny powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie w jakim stanie jest nasza podłoga, czy nie ma w niej ubytków oraz jakim typem substancji została zabezpieczona jej wierzchnia warstwa. W przypadku podłóg pokrytych utwardzonym lakierem do codziennego czyszczenia sprawdzi się każdy rodzaj płynów przeznaczonych do podłóg drewnianych. W przypadku podłogi olejowanej (co spotykane jest rzadziej) należy uważnie zwrócić uwagę, czy dany preparat nie naruszy warstwy olejowej. Używa się do pielęgnacji wtedy delikatniejszych preparatów.

Deski drewniane – czyszczenie mechaniczne

W przypadku desek drewnianych bardzo ważnie jest systematyczne odkurzanie. Nawet małe drobinki piasku wnoszone codziennie na butach mogą rysować podłogę. Istotny jest również odpowiedni dobór końcówki odkurzającej. Najlepiej sprawdzi się ta z dłuższym włosiem. Ważny jest również odpowiedni wybór rodzaju mopa. Ze względu na budowę lepiej sprawdzi się ten z płaską końcówką z delikatnej mikrofibry. Klasyczne mopy z uwagi na sposób mocowania włókien do plastikowego trzonka, także mogą zarysować podłogę, zwłaszcza w przypadku intensywnego mopowania. Mopy parowe nie są najlepszym rozwiązaniem w tym typie podłóg. Lepiej skorzystać z klasycznego dobrze odsączonego z nadmiaru wody. Pamiętajmy, aby nie przesadzać z częstotliwością mycia wodą, a podczas samego czyszczenia wietrzyć pomieszczenie, żeby podłoga szybciej schła. Deski drewniane nie lubią nadmiaru wilgoci!

Preparaty nabłyszczające i nakładane okresowo

Zaraz po zaproponowaniu podłogi powinniśmy ją solidnie zabezpieczyć preparatem przedłużającym trwałość lakieru. Konserwowanie powinno odbywać się do pół roku. Raz w miesiącu powinniśmy również taką podłogę pastować. Zapewni nam to odpowiedni błysk, ale także warstwa ochronna preparatu dodatkowo będzie chronić lakier przed uszkodzeniami. Preparat nabłyszczający powinniśmy dobrać do rodzaju powłoki lakieru albo oleju.

Pamiętajmy, że w przypadku stosowania się do powyższych zaleceń. Cenne wskazówki można znaleźć także na innych stronach. Warto przeczytać, co producent podłóg drewnianych pisze na temat codziennej pielęgnacji, ale jakie środki do konserwacji poleca.

Next Post

Pierwszy wynajem mieszkania dla studenta - na co zwracać uwagę?

pon. lis 5 , 2018
Mieszkanie jest dla nas bardzo istotnym miejscem. Jest to nasz mały azyl, w którym możemy uciec na chwilę od otaczających nas problemów oraz całego otaczającego nas szumu. W momencie, gdy chcemy przejść na swoje własne mieszkanie często nie wiemy od czego zacząć i na co zwracać uwagę w trakcie najmu […]

Może też Cię zainteresować