Statyw do aparatu? A po co? A komu to potrzebne?

Mimo humorystycznego tytułu statyw do aparatu, to rzecz na wagę złota dla fotografa. Profesjonalne statywy do aparatu potrafią ułatwić fotografowi pracę, zaoszczędzić dziesiątki godzin oraz pomogą zrobić zdjęcia, które nie wyszłyby w żaden inny sposób. Pomaga “cyknąć” to jedno idealne zdjęcie w każdych okolicznościach. Rozłożenie i regulacja statywu zajmuje nie więcej niż 5 minut, co czyni to narzędzie niezbędnym dla każdego profesjonalnego fotografa. Poniżej przedstawione jest kilka sytuacji, w których statyw okazuje się niezastąpiony.

1. Gdy wykonujesz zdjęcia z bliska.

Fotografia małych obiektów wymaga dużych umiejętności. Najdrobniejsze drgnięcie mogą zaburzyć ostrość obarzu, dlatego z pomocą przychodzi statyw, który zapobiega niepożądanym ruchom.

2. Przy wykonywaniu zdjęci sportowcom oraz osobom w ruchu.

W tym przypadku niezbędne jest płynne “przesuwanie” aparatu w taki sposób, aby uchwycić ruch oraz momenty, na których nam szczególnie zależy. Statyw do aparatu pozwala nam lepszą koordynację i znacznie ułatwia panoramowanie.

3. Fotografia dzikiej przyrody.

Statyw do aparatu jest kluczowym elementem, tego typu fotografii. Niekiedy czeka się kilka, a nawet kilkanaście godzin, na odpowiedni moment, żeby uchwycić niezwykle rzadki gatunek zwierzęcia. Do tego wszystkiego moment ten może trwać tylko kilka sekund, dlatego trzeba być przygotowanym.

4. Robienie zdjęć za pomocą teleobiektywu.

Korzystanie z soczewek teleobiektywowych jest znacznie utrudnione, ponieważ ich długa ogniskowa powoduje, że są one dużo bardziej narażone na drgania spowodowane przez takie czynniki, jak – wiatr, działanie migawki czy sam fotograf. Także użycie statywu do aparatu jest w tym przypadku niezbędne.

5. Gdy robisz zdjęcia o zachodzie słońca lub w nocy.

Przy tego typu fotografii ważne jest, aby uzyskać więcej światła w obiektywie, dlatego nastawia się migawkę na tryb nocny oraz odpowiednio ustawia się ekspozycję fotograficzną. Przy takich ustawieniach dużo bardziej zwiększa się czułość aparatu na wszelkie drgania, dlatego niezbędne jest wtedy użycie statywu do aparatu.

Podsumowując – użycie statywu do aparatu jest wydaje się niezbędne do wielu typów fotografii. Dodatkowo daje on możliwość jego kreatywnego wykorzystania. Przykładowo ułatwia zrobić zdjęcia w miejscach, w których nie byłoby to w inny sposób możliwe. Np. na bardzo małych wysokościach. Ponadto statyw pozwala Ci na większe skupienie się na oświetleniu. Wszystko, to powoduje, że warto zainwestować w porządny statyw do aparatu, jeśli ktoś się chce zająć rozwijaniem fotograficznego hobby na poważnie.