BHP w szkole – to należy wiedzieć!

Wysyłając dziecko do szkoły każdy rodzic martwi się nie tylko o jego powodzenie podczas zajęć oraz umiejętności. Zmartwienia dotyczą również tego, czy dziecko szybko się aklimatyzuje, czy zdobędzie przyjaciół. Oddając dziecko w ręce profesjonalnych nauczycieli oraz pedagogów każdy rodzic wierzy, że szkoła zagwarantuje dziecku bezpieczeństwo. Warto jednak wiedzieć, na co zwrócić uwagę wybierając daną szkołę. Zwykle “diabeł tkwi w szczegółach”, dlatego też warto wiedzieć, jakim elementom koniecznie trzeba się przyjrzeć.

Oznakowanie korytarzy – tablice ewakuacyjne, gaśnica

Przede wszystkim korytarze w szkole powinny być odpowiednio oznakowane oraz posiadać wymagane przepisami prawa tablice informacyjne i ewakuacyjne. Na wypadek pożaru, podłożenia bomby oraz wszelkich innych zagrożeń, każde dziecko powinno być odpowiednio przeszkolone, jak zachować się w takich stresujących warunkach. Ponadto powinno wiedzieć, gdzie znajduje się gaśnica oraz jak jej użyć w przypadku zagrożenia, a także gdzie jest miejsce zbiórki. Jest to elementarna wiedza, jaką dziecko powinno posiadać, ale teoria a praktyka niestety nie zawsze idzie w parze.

Taśmy antypoślizgowe i maty

Inną niezwykle ważną kwestią jest odpowiednie oznaczenie i zabezpieczenie potencjalnie niebezpiecznych miejsc. Jak wiadomo, dzieciom na przerwach wpadają często szalone pomysły, biegają, szturchają się, a to jest potencjalnym zagrożeniem. W szkole często dochodzi do upadków i poślizgnięć. Takie niebezpieczne miejsca, jak np. schody powinny być oklejone taśmą antypoślizgową. Zwiększa ona tarcie i minimalizuje ryzyko potknięcia się i upadku.

Ponadto taśmy antypoślizgowe często można zakupić w intensywnych kolorach, które zwrócą uwagę dzieciaków. Ponadto takie miejsca jak podjazdy (np. dla wózków inwalidzkich) oraz pracownie chemiczne powinny być wyposażone w taśmy lub maty antypoślizgowe. W przypadku pracowni chemicznej, matę należy ulokować w miejscu, gdzie przeprowadzane są eksperymenty chemiczne (polecamy taśmy i maty antypoślizgowe dostępne są tutaj) .

Bezpieczeństwo na basenie

Ostatnią rzeczą, o której warto wspomnieć, jest zagwarantowanie bezpieczeństwa dzieciaków na szkolnym basenie (jeżeli dana szkoła go ma). To, że dzieci muszą być pod stałą kontrola opiekuna oraz ratownika wodnego, nie ma najmniejszej wątpliwości. Jako iż na basenie jest ślisko, w strategicznych miejscach powinny być zamocowane specjalne taśmy basenowe – odpowiednik taśmy antypoślizgowej, ale przeznaczonej do chodzenia po niej gołą stopą.

Next Post

Sport jako sposób na spędzenie wolnego czasu

pt. lut 28 , 2020
Podczas letnich dni aktywne spędzanie wolnego czasu jest świetnym pomysłem, zwłaszcza, gdy nie wiesz co ze sobą zrobić. Badminton to najlepsze wyjście z sytuacji. Dostarczy ci wiele radości, dzięki której poczujesz się zdecydowanie lepiej.

Może też Cię zainteresować