Serwis baterii trakcyjnych – dlaczego jest tak ważny?

Baterie trakcyjne, inaczej nazywane akumulatorami, sto serce każdego pojazdu magazynowego. Baterie te mają zasilają niniejszy sprzęt i wprowadzają go w ruch. Prawidłowa pielęgnacja oraz serwisowanie baterii trakcyjnych, ma kluczowe znaczenie dla jego dalszej eksploatacji oraz bezpieczeństwa użytkownika danej maszyny.

Serwisowanie ma znaczenie

Odpowiednie serwisowanie baterii trakcyjnych ma oczywiście znaczenie ze względów eksploatacyjnych Aby sprzęt działał niezawodnie przez bardzo długi czas, jego stan musi być regularnie sprawdzany. Należy mieć także na uwadze, że regularny serwis w długofalowej perspektywie jest o wiele tańszy niż naprawa jednej – ale konkretnej – awarii. Maksyma “lepiej zapobiegać niż leczyć” powinna być stosowana również w przypadku baterii trakcyjnych. 

Co więcej, o konieczności przeprowadzania serwisu baterii trakcyjnych jest napisane w samej…instrukcji obsługi – zarówno baterii, jak i wózka. Ponadto obowiązujące przepisy stanowią, że minimum raz w roku należy zlecić elektrykowi pomiar rezystancji izolacji baterii. 

Baterie trakcyjne – to musisz wiedzieć!

Aby jednak serwisowanie baterii trakcyjnych było wyłącznie przyjemną koniecznością i utwierdzeniem, że wszystko jest ok, akumulatory trakcyjne należy odpowiednio przechowywać. 

Ważne! Oto zasady prawidłowego przechowywania baterii trakcyjnych:

  • baterie należy przechowywać w suchym i chłodnym pomieszczeniu,
  • absolutnie nie wolno dopuścić do zawilgocenia baterii – stąd koniecznie należy dbać o jej czystość,
  • koniecznie trzeba usuwać ciecz, która znajduje się wewnątrz skrzyni akumulatorowej (przepisy stanowią jak należy prawidłowo to robić),
  • jakiekolwiek uszkodzenia w izolacji należy naprawić w trybie pilnym,
  • należy monitorować poziom ładowania oraz rozładowywania się baterii.

Pamiętaj! Serwis baterii trakcyjnych ma na celu wyeliminowanie ewentualnych zagrożeń, na które są narażeni ludzie obsługujący dany sprzęt, a także mienie firmy.

Bezpieczne użytkowanie sprzętu

Najważniejszym zadaniem serwisowania baterii trakcyjnych jest zadbanie o bezpieczeństwo samego sprzętu oraz jego bezpieczne użytkowanie przez ludzi. Regularne przeglądy oraz serwisy mają na celu zapobiec powstawaniu poważnych awarii, które mogą zostać wykryte już w początkowej fazie. 

Zatem serwisowanie ma na celu zadbanie o dwie najważniejsze kwestie, które zostały poruszone w niniejszym materiale. A mianowicie bezpieczeństwo oraz koszty. Naprawdę nie opłaca się – mówiąc dokładnie oraz w przenośni – ignorowanie tak ważnych kwestii jak serwis oraz regeneracja akumulatorów trakcyjnych. 

Więcej informacji na ten temat dostępnych jest na stronie http://www.fhualex.pl/

Next Post

Planujesz zamontować instalację wodną w domu? Musisz o tym wiedzieć

czw. lut 13 , 2020
Instalacje wodne czy kanalizacyjne powinny być wykonywane przede wszystkim przez fachowców. Nie zawsze jednak dysponujemy dodatkowymi środkami finansowymi i sprawy trzeba niezwłocznie wziąć w swoje ręce. Zapoznaj się z kilkoma podstawowymi informacjami, które z pewnością pomogą Ci przy zakładaniu instalacji wodnych.
rury tworzywowe

Może też Cię zainteresować