Bez obróbki CNC wiele gałęzi przemysłu nie wyobraża sobie dziś funkcjonowania, tak, że aż trudno uwierzyć w to, że pojawiła się ona jednak stosunkowo niedawno. W tym artykule przybliżymy ją nieco naszym czytelnikom, dzięki czemu będzie wiadomo, na czym polega, kiedy powstała oraz jakie zastosowania ma obróbka CNC.
Krótka historia obróbki CNC
Obróbka skrawaniem sama w sobie znana była już dawno, ale była wykonywana ręcznie. Oznaczało to dość długi czas pracy nad każdym elementem, przeważnie wysoką chropowatość, trudno też było uzyskać wiele elementów o takich samych parametrach, nieróżniących się między sobą niczym. Wszystko to sprawiało, że poszukiwane były rozwiązania bardziej efektywne i dające większe możliwości: przyspieszające procesy produkcyjne, udoskonalające je, a zarazem redukujące ich koszty. Udało się w to w Stanach Zjednoczonych w latach 50. XX wieku. Wtedy to właśnie opracowano metodę komputerowego sterowania maszynami do obróbki CNC. Początkowo stosowano ją wyłącznie w przemyśle lotniczym, jednak świetne efekty, jakie można było z jej pomocą uzyskać oraz, co oczywiste, szerokie możliwości zastosowania, sprawiły, że prędko sięgnęły po nią inne branże.
Zastosowanie obróbki CNC
Zalety obróbki CNC poniekąd wymieniliśmy już powyżej, ale podsumujmy je jeszcze raz w tym miejscu. A są to:
- optymalizacja procesu produkcji
- szybsze obrabianie elementów
- większa dokładność obróbki
- mniejsza chropowatość powierzchni
- możliwość uzyskania wielu elementów o tych samych parametrach
- dokładność i precyzja
- niższe koszty
Zastosowanie obróbki CNC jest właściwie nieograniczone, ponieważ sprawdza się ona wszędzie tam, gdzie produkowane są elementy z metalu. A tych jak wiadomo nie brakuje ani w branży lotniczej, ani samochodowej, ani w produkcji wielu przedmiotów codziennego użytku. Dzięki obróbce CNC możliwe jest precyzyjne wykonanie elementów, z których spasowaniem nie będziemy mieli później żadnego elementu. Mogą to być zarówno większe części (np. maska samochodu czy ściany pralki) jak i rzeczy bardzo drobne (np. nakrętki do śrub). W obliczu tego nic dziwnego, że z obróbki CNC korzysta się na ogromną skalę, zaś na rynku pracy istnieje duże zapotrzebowanie na osoby potrafiące operować i programować maszyny CNC. Zdecydowanie warto bliżej przyglądać się tej branży, ponieważ na pewno w kolejnych latach będzie się rozwijać!