Kombajny to wielkogabarytowe maszyny samojezdne. Ich szerokość przekracza często 3 metry. Wszystko to sprawia, że musiały zostać wprowadzone pewne obostrzenia w zakresie poruszania się po drodze tego typu urządzeń. Jakie obostrzenia istnieją i o czym warto wiedzieć, żeby nie otrzymać wysokiej kary.
Obostrzenia dotyczące poruszania się kombajnów po drogach. Wymagania
Od kombajnu mierzącego powyżej 3 metrów (ale do 3,5) szerokości wymagane jest uzyskanie zezwolenia od starosty, jeżeli rolnik chce nim przejechać dany odcinek drogi krajowej.
Istotne jest również transportowanie hedera., gdyż prawo o ruchu drogowym zabrania poruszania się z nim po drodze gdy jest zamontowany z przodu kombajnu. Transportowanie hederu może odbywać się jedynie przez jego ciągnięcie za pojazdem. Rolnik wjeżdżający na drogę z zamontowanym hederem musi się liczyć z karą nawet 500 złotych.
Sprawność kombajnu
Oprócz tego, że istnieją pewne obostrzenia dedykowane tylko dla kombajnów, rolnik musi przestrzegać również tych, tyczących się wszystkich pojazdów w ruchu drogowym. Jeżeli jakieś części zaczną odmawiać posłuszeństwa, warto jak najszybciej zdecydować się na ich wymianę. Pomóc może sklep sklep-rolnicze.eu.
Sprawne światła
Jest to oczywistą kwestią, ale ktoś może o nich zapomnieć zwłaszcza dlatego, że kombajnem pracujemy zazwyczaj za dnia. Nie miej jednak musi on posiadać sprawne światła.
Uprawnienia
Każda osoba kierująca pojazdem musi posiadać odpowiednie uprawnienia, nie inaczej jest również z kombajnistom. Redakcja portalu agropolska.pl przypomina, że:
„prawo jazdy kategorii B, C1, C, D1 i D uprawnia do kierowania ciągnikiem rolniczym, pojazdem wolnobieżnym oraz zespołem złożonym z tego pojazdu i przyczepy lekkiej. Z kolei prawo jazdy kategorii B+E, C1+E, C+E, D1+E i D+E uprawnia do kierowania zespołem pojazdów złożonym z ciągnika rolniczego z przyczepą (przyczepami) lub pojazdu wolnobieżnego z przyczepą (przyczepami).
Prawo jazdy kategorii T daje możliwość kierowania ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym, zespołem pojazdów złożonym z ciągnika rolniczego z przyczepą (przyczepami) lub pojazdem wolnobieżnym z przyczepą (przyczepami), pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM”.
Przestrzeganie zasad ruchu drogowego
Kombajnista nie jest również w żadne sposób uprzywilejowany w kwestii zasad ruchu drogowego. Musi je przestrzegać jak każda inna osoba biorąca udział w ruchu.