Instalacje pneumatyczne – czym są i jakie mają zastosowanie?

Instalacje pneumatyczne to nic innego jak zespół maszyn. To właśnie one razem ze wszystkimi niezbędnymi akcesoriami pobierają, produkują i doprowadzają sprężone powietrze. Takie instalacje, jeśli zostały poprawnie wykonane, wyróżniają się głównie zredukowanym użyciem prądu. Sprężone powietrze jest bardzo popularne i używane w różnych obszarach gospodarczych. Można jest spotkać między innymi w warsztatach samochodowych. Co zatem warto wiedzieć o instalacjach pneumatycznych, sprężonym powietrzu, pneumatyce i związanych z tym obszarem pojęciach? Przedstawiamy krótkie kompendium wiedzy dla każdego.

Instalacje pneumatyczne – dlaczego warto?

Instalacje pneumatyczne wykorzystywane są w bardzo różnych obszarach. Nic dziwnego. W odróżnieniu do tych hydraulicznych czy elektrycznych, instalacje pneumatyczne są wyjątkowo funkcjonalne, a przy tym znacznie mniej kosztowne. Idealnie sprawdzają się chociażby w zakładach spożywczych, chemicznych i farmaceutycznych.
Instalacja pneumatyczna jest również niezastąpiona w warsztacie samochodowym czy serwisie wulkanizacyjnym. Pozwala ona na sprawną, precyzyjną i niezwykle wydajną pracę całego zespołu. Dobra instalacja pneumatyczna to podstawa wydajnej i komfortowej pracy.

W skład każdej instalacji pneumatycznej powinna wchodzić sprężarka, podnosząca ciśnienie danego składnika, filtr ssący, osuszacz, zbiornik ciśnieniowy. Ważne są też rury pneumatyczne, zawory kulkowe i spustowe.

Sprężone powietrze – zastosowanie

Sprężone powietrze znajduje szereg różnorodnych zastosowań. Może być używane do zasilania różnych narzędzi pneumatycznych (jak np. wkrętarki). Ze sprężonym powietrzem spotkali się też z pewnością miłośnicy paintballa. To właśnie ono zasila karabinek. Stosowane jest również w samochodach napędzanych silnikami pneumatycznymi.

Pneumatyka jest działem inżynierii mechanicznej. Zajmuje się właśnie konstruowaniem i wykorzystywaniem tych urządzeń, w których przekazy energii odbywają się przy pomocy sprężonego powietrza.

Podstawą do budowy sprawnej i wydajnej instalacji pneumatycznej w warsztatach są odpowiednie narzędzia pneumatyczne. Wszystko co potrzebne znajdziesz w Machonline.pl: https://machonline.pl/