Czym są motoreduktory?


Wielu z nas słysząc pojęcie „motoreduktor” kompletnie nie ma świadomości, czym jest i do czego służy to urządzenie. Otóż wyżej wspomniany jest nieodłącznym elementem łączącym napęd elektryczny wraz z przekładnią mechaniczną, jak i również urządzeniami dodatkowymi, do których możemy zaliczyć sprzęgło oraz hamulec. Mówiąc jaśniej motoreduktory skupiają w sobie kilka elementów naraz, dzięki czemu zajmują zdecydowanie mniej miejsca.

Rodzaje

Motoreduktory możemy podzielić ze względu na to, jaki rodzaj przekładni występuje na ostatnim przyłożeniu. W związku w powyższym wyróżniamy: motoreduktory walcowe wyposażone w przekładnię walcową (zębatą o kołach walcowych), która jest najczęściej stosowana. Kolejno możemy wymienić płaskie, które również posiadają przekładnię walcową z tym, że w tym wypadku istnieje możliwość umiejscowienia kilku dodatkowych stopni przełożenia. Stożkowe z przekładnią stożkową, która przyjmuje kształt wyżej wspomnianej figury, a wszystko za pośrednictwem dwóch kół, które toczą się po sobie tworząc tym samym ich powierzchnie. Przekładnie stożkowe można podzielić również ze względu na linię zęba w związku z czym wyróżniamy: proste, śrubowe i łukowe. Kolejnym rodzajem motoreduktorów są te z przekładnią ślimakową, czyli ślimakowe. Charakterystyczną dla nich cechą jest to, że ich praca opiera się na dwóch elementach o zupełnie różnej konstrukcji. Pierwszym z wyżej wymienionych jest ślimak czyli wirnik śrubowy z gwintem trapezowym, a drugim ślimacznica (koło ślimakowe). Ostatnim rodzajem motoreduktorów są planetarne z przekładnią planetarną czyli inaczej obiegową. Jest to przekładnia zębata, a w jej przypadku jedno lub więcej kół nie posiada osi obrotu.

Najważniejsze cechy

W związku z powyższym, motoreduktory są urządzeniami, które cieszą się spora popularnością, a to przez wzgląd na ich małe wymiary. Dzięki temu istnieje możliwość zamieszczenia ich w całości w jednym miejscu maszyny, a także w jednej obudowie. W konsekwencji projektant danego urządzenia nie musi skupiać się na dobieraniu poszczególnych elementów składowych a wystarczy, że dokona wyboru odpowiedniego motoreduktora na podstawie konkretnych parametrów. Więcej informacji na temat motoreduktorów poznasz na http://www.stmpolska.pl/motoreduktor-motoreduktory.html.

Next Post

Druk 3D - czym jest technologia FFF?

pt. cze 28 , 2019
Nim skupimy się na tytułowym zagadnieniu, warto najpierw przyjrzeć się bliżej czym tak właściwie jest drukowanie przestrzenne, czyli druk 3D (z angielskiego ‘3D printing’). To nic innego jak proces polegający na wytwarzaniu fizycznych i trójwymiarowych przedmiotów na podstawie komputerowego projektu. Początkowo drukowanie 3D wykorzystywano do szybkiego tworzenia prototypów. Jednak wraz […]
Druk 3D FFF

Może też Cię zainteresować