Czym są motoreduktory?


Wielu z nas słysząc pojęcie „motoreduktor” kompletnie nie ma świadomości, czym jest i do czego służy to urządzenie. Otóż wyżej wspomniany jest nieodłącznym elementem łączącym napęd elektryczny wraz z przekładnią mechaniczną, jak i również urządzeniami dodatkowymi, do których możemy zaliczyć sprzęgło oraz hamulec. Mówiąc jaśniej motoreduktory skupiają w sobie kilka elementów naraz, dzięki czemu zajmują zdecydowanie mniej miejsca.

Rodzaje

Motoreduktory możemy podzielić ze względu na to, jaki rodzaj przekładni występuje na ostatnim przyłożeniu. W związku w powyższym wyróżniamy: motoreduktory walcowe wyposażone w przekładnię walcową (zębatą o kołach walcowych), która jest najczęściej stosowana. Kolejno możemy wymienić płaskie, które również posiadają przekładnię walcową z tym, że w tym wypadku istnieje możliwość umiejscowienia kilku dodatkowych stopni przełożenia. Stożkowe z przekładnią stożkową, która przyjmuje kształt wyżej wspomnianej figury, a wszystko za pośrednictwem dwóch kół, które toczą się po sobie tworząc tym samym ich powierzchnie. Przekładnie stożkowe można podzielić również ze względu na linię zęba w związku z czym wyróżniamy: proste, śrubowe i łukowe. Kolejnym rodzajem motoreduktorów są te z przekładnią ślimakową, czyli ślimakowe. Charakterystyczną dla nich cechą jest to, że ich praca opiera się na dwóch elementach o zupełnie różnej konstrukcji. Pierwszym z wyżej wymienionych jest ślimak czyli wirnik śrubowy z gwintem trapezowym, a drugim ślimacznica (koło ślimakowe). Ostatnim rodzajem motoreduktorów są planetarne z przekładnią planetarną czyli inaczej obiegową. Jest to przekładnia zębata, a w jej przypadku jedno lub więcej kół nie posiada osi obrotu.

Najważniejsze cechy

W związku z powyższym, motoreduktory są urządzeniami, które cieszą się spora popularnością, a to przez wzgląd na ich małe wymiary. Dzięki temu istnieje możliwość zamieszczenia ich w całości w jednym miejscu maszyny, a także w jednej obudowie. W konsekwencji projektant danego urządzenia nie musi skupiać się na dobieraniu poszczególnych elementów składowych a wystarczy, że dokona wyboru odpowiedniego motoreduktora na podstawie konkretnych parametrów. Więcej informacji na temat motoreduktorów poznasz na http://www.stmpolska.pl/motoreduktor-motoreduktory.html.