Co wspólnego z NASA ma materac termoplastyczny?

<p align=”left”>Materace termoplastyczne, inaczej termoelastyczne są niezwykle popularnym typem materaca, który gości w wielu domach. Dla wielu zwolenników pianki to najlepsza alternatywna materaca sprężynowego, choć pianka termoelastyczna wykorzystywana jest również w tych materacach na ich wierzchnią warstwę. Jednak skąd w ogóle wziął się materac termoplastyczny i co ma wspólnego z NASA?

Historia materacy

Już 10 000 lat p.n.e. ludzie tworzyli posłania, które wypełniali słomom, liśćmi i wszystko przykrywali skórami. Przez tysiące lat nic w tej materii się nie zmieniało. Około 3500 r. p.n.e. Persowie wymyślili łóżko wodne. Dopiero około 200 lat p.n.e. pojawił się pierwszy materac składający się z wypełnienia i powłoki zewnętrznej, który był częścią odrębną od łóżka. W wieku XV pojawiły się ozdobne pokrowce, które wypełnione zostają puchem. Jednak luksus ten dotyczył tylko najbogatszych. Reszta swoje materace miała wypełnione słomom, piórami, a także łuskami z grochu. W wieku XVIII zaczęto materace wypełniać bawełną. Na końcu XIX wieku pojawiły się natomiast pierwsze materace sprężynowe. W 1926 roku nastąpił wieki przełom, w którym firma Dunlop zaprezentowała pierwszy materac z pianki lateksowej. 50 lat później zaczęto produkować sztuczny lateks.

Materac z pianki termoplastycznej

W latach 70 naukowy z NASA opracowali nowy syntetyczny materiał – piankę termoelastyczną. Miała ona służyć astronautom w podróży w kosmos. Pianka termoelastyczna miała poprawić bezpieczeństwo poduszek powietrznych.

Technologię tą wykorzystano do produkcji materacy pierwsze raz w 1992 roku. Wtedy to powstał pierwszy materac termoelastyczny, stworzyła go firma Tempur-Pedic. Jest ona jedynym producentem materacy termoelastycznych z certyfikatem laboratorium NASA. Jednak wkrótce wiele firm zaczęło naśladować tę technologię i tworzyć własne materace termoplastyczne.

Właściwości materaca z pianki termoplastycznej

Pianka termoplastyczna idealnie podtrzymuje wszystkie partie ciała. Uwzględnia przy tym jego krzywizny. Ten rodzaj materaca również doskonale amortyzuje ciało. Jest idealny dla osób, które lubią zanurzyć się w materacu. Dla osób wolących chłodniejszy materac poleca się bardziej materace lateksowe.

Materace z pianki termoplastycznej znajdziecie na stronie https://common.sklep.pl/6-materace-termoplastyczne

Next Post

Wyposażenie na boisko przydomowe w ogrodzie

pt. lut 8 , 2019
Boiska przydomowe są coraz częściej budowane w prywatnych ogrodach. Posiadanie takiego boiska na własność ma wiele zalet. Jeśli ktoś mieszka w mniejszej miejscowości, z dala od innych obiektów sportowych, a lub się od czasu do czasu poruszać czy pograć ma pod ręką własne, dostępne boisko gdzie może trenować i grać […]
boisko w ogrodzie

Może też Cię zainteresować