Jak uchronić się przed porażeniem prądem elektrycznym?

Porażenie prądem elektrycznym to jedno z zagrożeń, na które jesteśmy narażeni nie tylko we własnym domu, ale także w miejscu pracy. Zazwyczaj nie ma ono poważniejszych konsekwencji, jednak zdarzają się przypadki, w których prowadzić może nawet do śmierci. Warto zatem wiedzieć, jak skutecznie zminimalizować ryzyko porażenia prądem, a dzięki temu ochronić siebie i bliskich.

Czym jest porażenie prądem elektrycznym?

Porażenie prądem elektrycznym to reakcja fizjologiczna, która powstaje, kiedy prąd elektryczny przepływa przez organizm człowieka lub innych istot żywych. W warunkach domowych najczęściej zdarza się porażenie prądem o napięciu 220V – to właśnie on płynie w domowych instalacjach elektrycznych. Najczęściej dochodzi do porażenia na skutek niewłaściwego posługiwania się urządzeniami elektrycznymi. Może to być również wynik wad konstrukcyjnych w domowych urządzeniach elektrycznych. Najczęstszym objawem porażenia prądem jest utrata przytomności. Osoba, która została porażona, gwałtownie upada na ziemię z gwałtownie skurczonymi rękami. W miejscu, w którym skóra zetknęła się z prądem elektrycznym, zaobserwować można oparzenia (niekiedy bardzo rozległe). W skrajnych przypadkach może dojść do zatrzymania akcji serca, a nawet śmierci.

Jak zapobiec porażeniu prądem?

Istnieje kilka ważnych czynników, dzięki którym możemy ustrzec się przed niebezpieczeństwem porażenia prądem. Bardzo ważne jest w tym miejscu dbanie o stan instalacji, której nigdy nie należy naprawiać samemu. Dla własnego bezpieczeństwa lepiej zlecić takie naprawy fachowcowi. Wszelkie urządzenia elektryczne powinny być używane zgodnie z ich przeznaczeniem i zachowaniem zasad zdrowego rozsądku. Oczywistym powinno być dla nas to, że w wannie lepiej nie używać suszarki do włosów czy podłączonej do ładowarki szczoteczki elektrycznej.
Bardzo ważne jest też dbanie o właściwy stan kabli. Powinny być one odpowiednio zabezpieczone przed dziećmi lub zwierzętami domowymi, które mogę je np. pogryźć. Warto używać odpowiednich akcesoriów, które pomogą nam utrzymać kable w należytym porządku. Ważne jest to nie tylko z estetycznego punktu widzenia, ale także dla bezpieczeństwa. Warto też sprawdzać stan techniczny urządzeń elektrycznych, z których często korzystamy. Uszkodzony lub wygięty kabel w czajniku elektrycznym może być poważnym zagrożeniem.

W kwestiach związanych z wyborem dobrych kabli i akcesoriów można skorzystać z profesjonalnej i bogatej oferty firmy Ex-Con: https://www.ex-con.pl/

Next Post

Jak przygotować się do podróży?

czw. kwi 15 , 2021
Przygotowując się do podróży, warto zaopatrzyć się w kilka niezbędnych rzeczy, a samochody wyposażyć na przykład w bagażniki wyprawowe i oczywiście poddać je przeglądowi technicznemu. O czym należy pamiętać, przygotowując się do podróży? Z chęcią wam podpowiemy!
bagażniki wyprawowe

Może też Cię zainteresować