Wykorzystanie wózków widłowych – co należy wiedzieć?

Wózki widłowe to jeden z najpopularniejszych typów elektrycznych pojazdów wykorzystywanych w logistyce magazynowej. Ich umiejętna obsługa znacząco usprawnia prace magazynowe. Co warto wiedzieć o wykorzystaniu wózków widłowych?

Zastosowanie wózków widłowych

Wózek widłowy to pojazd elektryczny, który najczęściej można spotkać na halach magazynowych oraz produkcyjnych. Aby móc prowadzić ten pojazd należy przejść odpowiednie szkolenie i zdobyć państwowe uprawnienia (wydawane przez UDT). Wbrew pozorom obsługa wózka, a zwłaszcza chwytanie i przemieszczanie niektórych przedmiotów, nie należy do najprostszych czynności. Operator wózka widłowego w swojej pracy często przenosi niebezpieczne substancje, dlatego też precyzja oraz refleks ma tutaj niebagatelne znaczenie. W przypadku pracy z substancjami chemicznymi konieczne jest również uzupełniające szkolenie z ADR, czyli przewozu substancji niebezpiecznych.

Akumulatory do wózków widłowych – prawidłowa obsługa

Prawidłowa obsługa wózka widłowego wiąże się również z jego umiejętnym ładowaniem. Akumulator trakcyjny, który stanowi źródło zasilania każdego wózka widłowego, musi być umiejętnie ładowany, w przeciwnym razie można doprowadzić do jego uszkodzenia, a nawet do niebezpiecznego wybuchu. Dlatego też każdy operator wózka widłowego musi zostać zaznajomiony i poinstruowany, jak należycie ładować baterie trakcyjne do wózka widłowego. Warto przy tym mieć na uwadze, że istnieją firmy, które profesjonalnie zajmują się regeneracją oraz naprawą baterii trakcyjnych, a także organizują szkolenia z bezpiecznej obsługi akumulatorów trakcyjnych. Jedną z takich firm jest http://www.fhualex.pl/.

Akumulatory trakcyjne do wózków widłowych – rodzaje

Wyróżniamy dwa rodzaje baterii (akumulatorów) trakcyjnych: kwasowo-ołowiowe oraz żelowe. Te ostatnie są coraz chętniej wybierane przez operatorów wózków widłowych gdyż substancja czynna uwięziona w żelu jest o wiele bezpieczniejsza w razie nieprzewidzianej awarii oraz uszkodzenia akumulatora (mniejszy wyciek niebezpiecznej substancji).

Jak zwiększyć żywotność wózka widłowego?

Wykorzystanie wózków widłowych znacząco usprawnia wiele prac magazynowych i logistycznych. Warto jednak mieć na uwadze, że są to specjalistyczne urządzenia, z którymi należy się prawidłowo obchodzić. Prawidłowe ładowanie akumulatora trakcyjnego, regularne serwisy oraz przeglądy sprzętu są absolutną podstawą, która pozwoli zwiększyć żywotność wózka widłowego.

Next Post

4 najchętniej wybierane modele scyzoryków szwajcarskich

pon. lip 13 , 2020
Scyzoryki szwajcarskie to niezwykle przydatne w codziennym życiu narzędzie, które cieszy się sporym zainteresowaniem wśród Polaków. Jedną z najbardziej cenionych marek jest Victorinox, która prezentuje szwajcarską jakość. Które modele sygnowane logo tej marki cieszą się największą popularnością? Sprawdzimy to na przykładzie oferty sklepu Pol-Poż.
scyzoryki szwajcarskie

Może też Cię zainteresować