Wnętrza przyjazne niepełnosprawnym

Problemy osób niepełnosprawnych często nie są brane pod uwagę przez architektów. Na szczęście ten stan rzeczy ulega zmianie z roku na rok. Nowe budynki, które powstają często posiadają odpowiednie platformy dla niepełnosprawnych, unika się uciążliwych progów pomiędzy poszczególnymi częściami budynku, a przejścia i korytarze mają poszczególna szerokość. Ważnym elementem są także drzwi, które muszą się charakteryzować odpowiednimi rozmiarami, dlatego też bardzo często projektanci decydują się na zamówienie specjalnych drzwi na wymiar.

Przygotowanie wnętrza dla niepełnosprawnego

niepełnosprawny

Poza budowlami użyteczności publicznej niezwykle ważne dla niepełnosprawnych jest odpowiednia możliwości zaaranżowania przestrzeni mieszkalnej. Są wnętrza, które od początku są bardziej przyjazne dla osoby niepełnosprawnej. Niestety znajdą się także takie mieszkania, które będa wymagały wielu zmian, aby osoba na wózku inwalidzkim poruszała się po nich sprawnie i nie napotykała problemów. Jedną z takich typowych przeszkód, które prawie zawsze sprawiają kłopot są schody. W ich przypadku najbardziej popularnym rozwiązaniem jest zakup urządzenia o nazwie schodołazy. Pomaga ono w sposób wygodny i praktyczny pokonać różnej wielkości schody. Na rynku można obecnie znaleźć wiele rodzajów schodołazów. Do najpopularniejszych należą: schodołazy gąsienicowe, schodołaz kroczący oraz transportowe.

Do innych problemów należą wszelkie progi, które znacznie utrudniają poruszanie się na wózku inwalidzkim. Powinny one mieć, jak najmniejszą wysokość. W przypadku zbyt wysokich progów można zastosować specjalne platformy progowe dla niepełnosprawnych. Kolejny elementem, który jest znaczący są drzwi. W tym przypadku wiele osób decyduje się na kupno drzwi na zamówienie, ponieważ muszą one posiadać odpowiednią szerokość. Przykładowo drzwi wejściowe nie powinny mieć mniejszej szerokości niż 90 cm. Ponadto klamki powinny znajdować się nie wyżej niż 120 cm od posadzki, aby osoba niepełnosprawna mogła bez problemu do niej sięgnąć. W przypadku drzwi wejściowych niezwykle istotna jest przestrzeń manewrowa przed nimi. Tak aby osoba na wózku inwalidzkim swobodnie mogła je otwierać. Kupno specjalnych drzwi na wymiar często okazuje się najbardziej optymalnym rozwiązaniem w takich przypadkach. Tym bardziej, że można decydować o wielu elementach i detalach, a przez to stworzyć najbardziej optymalne do danej sytuacji drzwi.

Podsumowanie

Dobrze przystosowana przestrzeń dla niepełnosprawnego znacznie ułatwi mu codzienne życie oraz powoli zapomnieć o wielu problemach, którym musiał nieraz stawiać czoła na co dzień.

Next Post

Koncerty na dvd - ciekawa alternatywa

wt. lip 24 , 2018
Koncerty są unikatowymi wydarzeniami muzycznymi, w których uwielbia uczestniczyć niemalże każdy fan muzyki. Koncerty mogą być spokojne i odbywać się w filharmonii, a mogą też być szalonymi imprezami prz rockowej muzyce. Wyróżnia je możliwość usłyszenia muzyków na żywo. Można wtedy podziwiać ich umiejętności muzyczne pokazywane w pełnej krasie. Nie zawsze […]
koncert na dvd

Może też Cię zainteresować