Streetwear – co charakteryzuje styl uliczny?

Streetwear na stałe zagościł w świecie mody, choć jeszcze kilka lat temu popularność tego stylu była niewielka. Jak zaczęła się historia streetwearu? Czym charakteryzuje się styl uliczny? W dzisiejszym wpisie sprawdzimy odpowiedzi na te pytania.

Streetwear i jego początki

Zacznijmy od początku, czyli tego, skąd wzięło się pojęcie streetwear. Początkowo określano tak wygodną odzież, którą tak upodobali sobie deskorolkarze i surferzy z Los Angeles. Styl ten podpatrzył Shawn Stussy (wcześniej zajmował się produkcją desek surfingowych) i postanowił otworzyć własną linię koszulek, która obecnie jest znana na całym świecie. To właśnie Stussy’ego uważa się za stwórcę ruchu Streetwear. Gdyby nie on, nie powstałyby takie marki jak 47 Brand, New Era, El Polako, Prosto, Mass Denim, których produkty znajdziesz w sklepie streetwear https://dopespot.pl/.

Spore znaczenie w rozwoju stylu ulicznego miał też sklep Supreme, który powstał w 1994 roku w Nowym Jorku. To kultowa już marka, która zasłynęła z tego, że przed każdą premierą sklep udostępnia lookbook. Supreme chętnie też współpracuje z innymi brandami. Do tej pory nawiązali współpracę z takimi markami jak Nike, The North Face, a nawet z Louis Vuitton.

Spopularyzowanie stylu, czyli jak streetwear wszedł do mainstreamu

Zarówno Stussy, jak i Supreme przyczynili się do wejścia streetwearu do mainstreamu, ale nie tylko rozpoznawalność tych marek przyczyniła się do sukcesu ulicznego stylu. Duże znaczenie miała także demokratyzacja mody. Dzięki temu, że moda jest bardziej otwarta i może uczestniczyć w niej więcej ludzi (nie tylko znane i luksusowe marki), tym większą szansę na przebicie mają mniej popularne ruchy modowe.

Co więcej, wraz z demokratyzacją mody, zaczął rozluźniać się współczesny dress code. Teraz połączenie sneakersów z sukienką lub marynarki z jeansami nikogo nie dziwi, a jeszcze za czasów naszych rodziców założenie takiego stroju na elegancką okazję było nie do pomyślenia.

Nie można też zapomnieć, że za popularnością streetwearu stoją też znane osoby, które za pomocą swoich social mediów promują ulubione marki. Wśród celebrytów, którzy pomogli wprowadzić streetwear do mainstreamu, można wymienić Kanye West, Rihannę, A$AP Rocky’ego.

Czym charakteryzuje się moda uliczna?

Skoro znasz już historię streetwearu, czas, aby przybliżyć, czym tak właściwie jest styl uliczny. To moda, w której nie ma sztywnych reguł ani wytyczonych zasad, choć rzeczywiście ma swoje popularne motywy. Wymienić tutaj można lekko przetarte jeansy, koszulki z wyrazistymi printami, bluzy czy masywne buty. Jeśli chodzi o buty, to moda streetwear najczęściej (i słusznie) kojarzona jest ze sneakersami. Oprócz tego sprawdzą się w takich stylizacjach też jakiekolwiek buty sportowe.

Co do koszulek i ich printów to istnieje tutaj całkowita dowolność. Obecnie modnym motywem są nadruki nawiązujące do flory i fauny.

Next Post

Szkolenia online – czy warto z nich korzystać?

śr. wrz 23 , 2020
Szkolenia online z roku na rok stają się coraz bardziej popularne. W ostatnim czasie z powodu pandemii korzysta z nich jeszcze więcej osób. Na rynku istnieje sporo firm szkoleniowych, które oferują wysokiej jakości kursy. Webinary Wiele szkoleń online odbywa się z wykorzystaniem pokoi webinarowych. Szkolniowiec prowadzi wykład. Do dyspozycji ma […]

Może też Cię zainteresować