Motoreduktory – małe i sprawne elementy układu napędowego.

Wyobrażacie sobie pełny układ skrzyni biegów w wózku golfowym? My też nie. To dlatego te zgrabne i urocze motoreduktory cieszą się tak wielką popularnością. Stosowane tam, gdzie niewielki rozmiar reduktora pozwala upchnąć go na niewielkiej przestrzeni. Jednak aby motoreduktor działał długo i sprawnie, należy dobrać go odpowiednio do zastosowania. Motoreduktory dzielą się bowiem na wiele różnych typów, które różnią się konstrukcją oraz wykonaniem.

Typy motoreduktorów

Typ motoreduktora musimy dobrać odpowiednio do urządzenia. Wśród najczęściej wymienionych typów możemy spotkać motoreduktory walcowe, płaskie, stożkowe, ślimakowe i planetarne. W każdym z nich sposób działania jest taki sam – różnią się jedynie zarysem zębów, formą kół zębatych i innymi szczegółami.

Oczywiście nie sposób wykorzystywać motoreduktorów przy przenoszeniu bardzo dużych mocy i dużym przełożeniu. Tzn. teoretycznie jest to możliwe, jednak w praktyce nie korzysta się z takiego rozwiązania, ponieważ motoreduktor osiągnąłbym znacznie większe wymiary i byłby bardziej awaryjne od tradycyjnego układu napędowego.

Popularne firmy produkujące motoreduktory

  • Transtecno: włoska marka reprezentowana przez Pivexin Technologi. Produkuje wysokiej jakości motoreduktory, którą są jednak dośc drogie.
  • AC-Motoren: dobry stosunek jakości do ceny. Motoreduktory tej firmy cieszą się ponadprzeciętną trwałością, a równocześnie pozwalają zaoszczędzić trochę gotówki.
  • Intecno: cieszy się niewielką popularnością w Polsce. Jest to firma wyspecjalizowana w dostarczaniu motoreduktorów na rynek włoski.
  • Atlanta: produkuje motoreduktory serii HT (High Torque), z przełożeniami od i=4,75 do i = 52 oraz momentem obrotowym od 90 do 1200 Nm. Wykonane motoreduktory posiadają tuleje gładkie lub tuleje z wpustem.

Niezależnie od wybranej firmy musimy pamiętać o doborze odpowiedniego luzu kątowego. W niektórych motoreduktorach jest on regulowany. W innych przypadkach musimy polegać na stałym luzie kątowym, zazwyczaj wynoszącym poniżej 5 arcmin.

Podsumowanie

Wybierając motoreduktor pamiętajmy o jej typie (czy nada się do naszego urządzenia), o przełożeniu, momencie obrotowym. Upewnijmy się, że dana firma dostarcza części zamienne do naszego kraju oraz sprawdźmy luz kątowy, który zapewni odpowiednie działanie mechanizmu. W razie wątpliwości poradźmy się eksperta przed zakupem.

Next Post

Higiena i dezynfekcja w kosmetyce i medycynie estetycznej

pon. cze 8 , 2020
Salony kosmetyczne i SPA oraz gabinety medycyny estetycznej, podobnie jak gabinety lekarskie, są miejscami, po których oczekujemy najwyższej higieny. Każdego dnia przez takie miejsca przewija się wiele osób, u których przeprowadzane są rozmaite zabiegi, dlatego kiedy to my trafiamy w ręce kosmetyczki czy lekarza, chcemy, by wykonywane zabiegi przyniosły nam […]
rękawiczki

Może też Cię zainteresować