Jaki rower elektryczny kupić? Ranking e-bikes

Rowery elektryczne zyskują coraz większą popularność. Jako bezpieczne, wąskie i dwukołowe pojazdy są tańszą i bardziej przyjazną środowisku alternatywą dla samochodów a nawet komunikacji miejskiej. Szeroka oferta producentów e-bikes nie ułatwia podjęcia decyzji dlatego z poniższego artykułu dowiesz się jaki rower elektryczny kupić jest najlepiej oraz czym kierować się przy jego wyborze.

Rowery elektryczne – rodzaje dostępne na rynku

Rozwijający się rynek szybko zauważył zapotrzebowanie na rowery elektryczne. Do głównych zalet e-bikes zaliczane są:
– wspomaganie pedałowania,
– napęd elektryczny,
– ekologiczność,
– wygoda użytkowania.
Rowery elektryczne umożliwiają się poruszanie z prędkością nawet do 25 km/h (w zgodzie z polskim prawem) a dzięki systemowi wspomagania napędu i silnikowi mogą przemieszczać się ze stałą, dużą prędkością, bez konieczności wkładu pracy własnych mięśni co zdecydowanie ułatwia poruszanie się tym środkiem transportu. Spośród oferowanych na rynku e-bikes wyróżnić można kilka ich rodzajów:
– z silnikiem piastowym (umieszczonym na kole przednim lub tylnym),
– z silnikiem centralnym (umieszczonym na ramie roweru pomiędzy pedałami),
– z baterią wbudowaną w ramę,
– z baterią znajdującą się na ramie rowerowej.
Poznaj specyfikę wyżej wymienionych e-bikes!

E-bikes – rodzaje układów napędowych

Rowery elektryczne z silnikiem centralnym są obecnie najpopularniejsze – wynika to stąd, że silnik centralny wspomaga utrzymanie regularnego obciążenia całego e-bike’a co znacznie poprawia jego sterowność i stabilność podczas jazdy. E-bikes z silnikiem centralnym przystosowane są do jazdy w trudnych warunkach – doskonale sprawdzą się nawet podczas górskich podjazdów. Alternatywą dla nich są rowery elektryczne z silnikiem piastowym. Umieszczony, w ich przypadku, na kole przednim lub tylnym silnik pozwala na swobodną jazdę w warunkach miejskich jednak zdecydowanie wyklucza e-bike’a z przemieszczania się po drogach wyboistych i ostrych skrętach. Zastanawiasz się jaki rower elektryczny kupić? Zdecydowanie lepszym wyborem będzie ten z silnikiem centralnym.

Rowery elektryczne z baterią na ramie

Zaletą rowerów elektrycznych, których akumulatory nie są wbudowane w ich konstrukcję, jest wygoda ładowania, która polega na możliwości wypięcia akumulatorów, naładowaniu ich w domu a następnie ponownym umieszczeniu ich na ramie rowerowej. E-bikes z wypinanymi bateriami mają też mniejsze wymagania względem przechowywania – tak naprawdę jedynie akumulator wymaga specjalnych warunków przetrzymywania dlatego w okresie zimowym, kiedy e-bike nie będzie równie praktyczny, co w sezonie letnim, rama będzie mogła zostać schowana w piwnicy lub na strychu podczas gdy akumulator zostanie schowany w ciepłym wnętrzu.

Jaki rower elektryczny wybrać?

Poszukując roweru elektrycznego zastanów się jakie są Twoje oczekiwania względem niego i jakie trasy będziesz nim przemierzać. Wybierając środek transportu do jazdy po mieście możesz wybrać nieco tańszy e-bike z silnikiem piastowym. Mając jednak świadomość, że ze swoim rowerem elektrycznym pragniesz przebyć zarówno długie, jak i niebezpieczne trasy zdecydowanie lepszym wyborem będzie e-bike z silnikiem centralnym. Zawsze jednak warto jest wybrać e-bike’a, którego bateria znajduje się poza jego konstrukcją – to nie tylko duże ułatwienie w zakresie ładowania i przechowywania akumulatorów ale również możliwość ich wymiany podczas naprawdę długich przejażdżek. Wysokiej jakości e-bike’i znanych producentów, takich jak chociażby Kross czy Cube, znajdziesz w ofercie Energy Bike na stronie: https://energy-bike.pl/kategoria-produktu/e-bikes-rowery-elektryczne/.