Balony z helem to atrakcja znana nie od dziś, obowiązkowy element wszelkich festynów, na który zawsze skusi każde dziecko, a często również niejeden dorosły. Najważniejsze jest w nich to, że się unoszą, jednak nie robią tego w nieskończoność. Co wpływa na to, jak długo balon z helem dryfuje w powietrzu?
Nie ma reguły?
Czasami balon unosi się zaledwie przez jeden dzień, a czasem tydzień albo jeszcze dłużej. Co o tym decyduje? Wiele osób uważa, że nie ma reguły. W rzeczywistości jednak istnieje kilka czynników, które decydują o tym, jak długo możemy cieszyć się unoszącym się balonem.
Po pierwsze: materiał
To, z czego jest wykonany balon, ma oczywisty wpływ na to, jak długo będzie się on unosił. Wyróżniamy balony lateksowe oraz foliowe. Te pierwsze unoszą się krócej – wynika to ze struktury ich powierzchni, która jest porowata i sprawia, że hel szybciej ucieka z balonu. Można sobie pomóc stosując specjalny żel, jednak trzeba robić to ostrożnie, gdyż zbyt duża jego ilość sprawi, że balon będzie zbyt ciężki i w ogóle się nie uniesie. Balony foliowe unoszą się dłużej, ponieważ w wolniejszym tempie ucieka z nich hel. Zwykle utrzymują się w powietrzy tydzień lub dwa, ale w przypadku balonów naprawdę wysokiej jakości możemy liczyć na to, że będą unosić się nawet miesiąc.
Po drugie: jakość
Nie chodzi tu tylko o jakość materiału, z którego jest wykonany balon (choć to też ma znaczenie), ale także o to, kiedy balon był kupiony i jak był przechowywany. Stare balony na hel poza oryginalnym opakowaniem mogą utrzymywać się w powietrzu krócej niż te dopiero co kupione.
Po trzecie: wielkość
Im większy balon, tym więcej w nim helu i tym dłużej będzie się utrzymywał w powietrzu. Proste.
Po czwarte: warunki
To, w jakich warunkach pompujemy i przechowujemy balon, będzie miało wpływ na czas jego utrzymywania się w powietrzu. Jeśli chcemy długo cieszyć się unoszącym się w powietrzu balonem, powinniśmy zadbać o to, by stale przebywał on w podobnej temperaturze oraz by temperatura w trakcie pompowania nie różniła się zbytnio od tej, w której będzie przechowywany. Balony na hel nie lubią ciepła, więc trzymajmy je z dala od jego źródeł. Dotyczy to także trzymania ich na zewnątrz, w pełnym słońcu.