Czym są kształtowniki spawane?

Konstrukcje stalowe coraz częściej pojawiają się w architekturze miejskiej – z ich zalet korzystają nie tylko przemysł wydobywczy i hutniczy ale także cały sektor usług. Konstrukcje stalowe coraz częściej można spotkać w roli magazynów, centrów logistycznych a także pokaźnych powierzchni handlowych. Czym są jednak kształtowniki spawane, dzięi którym możemy cieszyć się funkcjonalnością konstrukcji stalowych?

Kształtowniki spawane – co to jest?

Kształtowniki spawane to elementy konstrukcyjne, które, posiadając określone wymiary, charakteryzują się konkretną siłą nośną, pozwalającą na zastosowanie ich podczas wznoszenia konstrukcji stalowych o najróżniejszym zastosowaniu. Kształtowniki spawane występują w najróżniejszych kształtach – najpopularniejsze spośród nich są teowniki i dwuteowniki spawane. Podstawowym wyznacznikiem pozwalającym odróżnić teowniki od dwuteowników spawanych jest ich przekrój. W przekroju teownik przypomina literę T, podczas gdy dwuteowniki spawane w przekroju wyglądają jak literka H.

Kształtowniki spawane – dwuteownik spawany czy teownik?

Kształtowniki spawane mają tak wiele zastosowań, że trudno zliczyć je na palcach rąk i nóg. W zależności od tego, czy kształtownik jest teownikiem, czy dwuteownikiem jego wytrzymałość i siła nośna jest różna, co ma bezpośrednie przełożenie na możliwość, lub jej brak, wykorzystania tego elementu przy budowie odpowiednich konstrukcji. Ich siła i wytrzymałość są zależne tak od kształtu i wymiarów kształtowników spawanych, jak i materiałów, z których są wykonane a nawet sposobu ich w jaki zostaną ze sobą połączone. Właśnie dlatego podczas wznoszenia chociażby konstrukcji stalowych niezbędny jest projekt wykonany przez licencjonowanego konstruktora. To na jego podstawie złożone zostanie zamówienie w wytwórni konstrukcji stalowych takiej jak Zekon i znana będzie liczba niezbędnych, do powstania konstrukcji, kształtowników spawanych.

Dwuteownik spawany i inne kształtowniki spawane – zastosowanie

Kształtowniki spawane wykorzystywane są zarówno w infrastrukturze drogowej, jak i transporcie – to one są budulcem konstrukcji mostowych różnego rodzaju a także obiektów użyteczności publicznej takich jak chociażby dworce kolejowe. Dwuteownik spawany, teownik a także ceownik może znaleźć zastosowanie jako belka podsuwnicowa lub słup. Dodatkowo wszystkie rodzaje kształtowników spawanych mogą zostać wykorzystane podczas budowy konstrukcji budowlanych lub stalowych takich jak na przykład: hale stalowe, magazyny lub hale produkcyjne. Specjalistami z zakresu realizacji konstrukcji stalowych jest Zekon, z którego ofertą zapoznasz się na stronie: https://www.zekon.pl/pl/oferta/konstrukcje-stalowe/.

Next Post

Bluzy dla mamy i dziecka - dobry wygląd i komfort noszenia

pon. sie 30 , 2021
Bluzy dla mamy i dziecka przede wszystkim powinny zapewniać komfort podczas użytkowania. Ważne jest również to, aby były estetycznie wykonane. Liczy się więc funkcjonalność i ładny wygląd. Gdzie możemy szukać takich ubrań? Na jakie elementy podczas zakupów warto zwrócić uwagę? Zapraszamy do lektury! Dobry materiał Elementem, na jaki z pewnością […]

Może też Cię zainteresować