Odzież robcza – dlaczego jest taka ważna?

Przeciętny Kowalski nie przywiązuje wagi do ubrania roboczego. Według osoby, która nigdy nie pracowała na budowie, fabryce, hucie czy kopalni ubranie do pracy nie ma znaczenia. Wydawałoby się, że najzwyklejsze części garderoby, które są już trochę podniszczone idealnie właśnie będą się nadawać do tego typu pracy. Jest to błędne myślenie, ponieważ odpowiednie ubranie wpływa na komfort i bezpieczeństwo pracownika.

Skład materiału

W ubraniach roboczych na szczególną uwagę zasługuje skład materiału z jakiego wykonywana jest odzież. Tutaj nie ma miejsca na delikatne tkaniny. Producent stawia na bardzo wytrzymałe materiały, które szybko się nie zużyją. Jeśli chodzi o obuwie, też nie jest to zwykłe obuwie sportowe, buty są wzmacniane metalowymi elementami na czubkach i od strony podeszwy. Ma to na celu ochronę stopy przed zmiażdżeniem lub przecięciem stopy gdy nadepniemy na coś ostrego.

Odpowiedni krój

Ważnym zagadnieniem są ubrania robocze o odpowiednim kroju Elementy odzieży powinny być skrojone w taki sposób aby nie krępowały ruchów pracownika. Dodatkowe kieszenie są nieocenione w momencie gdy trzeba stać na drabinie i korzystać z kilku narzędzi.

odzież robocza

Bezpieczny kolor

Kwestia koloru odzieży roboczej nie jest sprawą przypadkową. Często stosuje się kolory krzykliwe, fluorescencyjne pomarańcze, żółcie czy zielenie (zobacz: https://dabo.pl/243-odziez-ostrzegawcza ). Jest to celowe działanie, ponieważ na placu budowy czy na hali produkcyjnej pracownik musi być widoczny, aby osoba przykładowo obsługująca dźwig nie zahaczyła kogoś hakiem. Ponadto, w kopaniach gdzie często zdarzają się wypadki dzięki temu, że górnicy posiadają ubrania robocze w jaskrawych kolorach są łatwiej znajdowani w akcjach ratunkowych.

Firmowa wizytówka

Dzięki indywidualnym zamówieniom można stworzyć ubrania robocze, które są z logiem zakładu pracy, w wybranych kolorach i krojach. Takie charakterystyczne wdzianka pomagają przykładowo w pracy kuriera, który nikomu nie musi się tłumaczyć kim jest, ponieważ po ubiorze wszystko wiadome.