Nasz klimat się wciąż zmienia. Wszystko za sprawą globalnego ocieplenia, o którym coraz częściej słyszymy. Do takich zmian przyczynia się także człowiek swoją działalnością. Wielu z nas zastanawia się jak temu zapobiegać, jednak podkreślmy, że warto uświadamiać również innych, bo jak mówi przysłowie ,,jedna jaskółka wiosny nie czyni”.
Co to jest globalne ocieplenie?
Jest to podwyższenie średniej temperatury atmosfery przy powierzchni ziemi oraz oceanów. Dodatkowo – w tym samym czasie następuje ochłodzenie stratosfery. Szacuje się, iż od roku około 1850 do 2013 średnia temperatura na Ziemi wzrosła o około 0,78°C. Przez zmianę temperatury lodowce zaczynają się topić, a co za tym idzie – podnosi się poziom wody na Ziemi, który może zalewać najniższe obszary. Archipelagi znajdujące się na Oceanie Spokojnym czy Indyjskim są zagrożone. Jednym z bliższych krajów, który znajduje się w Europie i w znacznej mierze jest narażony na powódź jest Holandia, która w swojej większej części znajduje się w depresji.
Od 1993 roku woda w oceanach podnosi się o około 3,2 mm. Obliczając – w 2100 roku, jeśli tempo nadal się będzie utrzymywać – wzrośnie od 50 cm do nawet 2 m. Dla Holandii oznacza to katastrofę.
Przyczyny
Jak już zostało wspomniane – człowiek swoją działalnością również przyczynia się do globalnego ocieplenia. Przykładowo – fluorowane gazy cieplarniane, czyli w skrócie f-gazy, mają także ogromny wpływ na to zjawisko. Ministerstwo Ochrony Środowiska twierdzi, iż:
fluorowane gazy cieplarniane, tj. HFC – wodorofluorowęglowodory, PFC – perfluorowęglowodory oraz SF6 – heksafluorek siarki, są to substancje chemiczne zawierające w swojej cząsteczce fluor oraz odznaczające się wysokim lub bardzo wysokim współczynnikiem ocieplenia globalnego (GWP).
F-gazy nie występują naturalnie, bowiem są wytwarzane przez człowieka. Stosowane jako:
- czynniki chłodnicze w chłodnictwie oraz klimatyzacji,
- czynniki spieniające do produkcji pianek i wyrobów zawierających pianki,
- środki gaśnicze w ochronie przeciwpożarowej,
- rozpuszczalniki do czyszczenia metalowych części oraz elementów układów elektronicznych,
- gaz izolujący w rozdzielnicach wysokiego napięcia w elektroenergetyce,
- gazy pędne do produkcji aerozoli.
F-gazy znajdują się w klimatyzatorach czy wszelkiego rodzaju urządzeniach chłodzących, np. w lodówce.
Aby nieco zatrzymać zmiany klimatyczne, które występują na Ziemi, należy ograniczać produkowanie tychże substancji. Tworzone są wszelkiego rodzaju przepisy i ustawy, które mają ograniczyć ich emisję.