Wszystko, co powinieneś wiedzieć o pracy za granicą

Podjęcie decyzji o wyjeździe do pracy za granicę nie należy do najłatwiejszych rzeczy na świecie, ale czasem wydaje się konieczne, kiedy zdaje się, że nic lepszego już w Polsce nie może się przydarzyć. Z tego artykułu dowiesz się o najważniejszych aspektach szukania pracy w innym kraju i nie tylko.

Poszukiwania

Z przeprowadzonych badań wynika, że podobnie jak obcokrajowcy w Polsce, tak i Polacy za granicą szukają pracy korzystając przede wszystkim z portali internetowych z ogłoszeniami. Ponad połowa osób znalazła w taki sposób zatrudnienie. Bardzo skuteczne pod tym względem okazały się również serwisy biznesowe i agencje pracy, a następnie także media społecznościowe. Warto zauważyć tutaj, że najbezpieczniejszą opcją są agencje pośrednictwa. To właśnie one zapewniają sprawdzone oferty, dobre warunki pracy, a co za tym idzie – stabilność, legalne zatrudnienie i zadowalające zarobki. Pracę najlepiej zacząć szukać jeszcze będąc w Polsce. Wiele agencji, które specjalizują się na przykład w jednym zawodzie i kraju (opiekunka w Niemczech) zapewniają także mieszkanie, darmowy przejazd itd.

Pozwolenie na pracę i dokumenty

Polacy, którzy chcą pracować w jednym z krajów Unii Europejskiej albo w Liechtensteinie, Szwajcarii, Norwegii oraz Islandii nie potrzebują żadnych specjalnych zezwoleń ani certyfikatów. Jednak przykładowo w Wielkiej Brytanii należy zaopatrzyć się w komplet niezbędnych dokumentów – paszport, potwierdzenie miejsca zamieszkania i National Insurance Number, który z łatwością można wyrobić zaraz po przyjeździe do kraju. Trzeba także napisać CV zgodnie z zasadami z danego kraju. Numer telefonu i e-mail powinny być  z państwa, w którym właśnie poszukujemy pracy, a nie z Polski.

Umowa

Umowa jest oczywiście zawierana w języku, jaki obowiązuje w konkretnym kraju oraz na zasadach tamtejszego systemu prawa pracy. Przed podpisaniem umowy najlepiej zapoznać się z obowiązującymi zasadami, aby nie zostać oszukanym. Jeszcze przed przystąpieniem do przeglądania ofert warto dowiedzieć się, ile ustawowo wyznaczono godzin pracy, dni urlopu oraz jakie są warunki udzielania kobietom urlopu macierzyńskiego.

Pozostałe

Warto przed wyjazdem także zaznajomić się z systemem podatków, aby wiedzieć, jaka kwota będzie odprowadzana z pieniędzy. W niektórych przypadkach można je płacić tylko za granicą, a innych także w Polsce. Ważną kwestią jest także kultura pracy i obyczaje panujące w danym kraju. Należy się z nimi zapoznać, aby nie popełnić żadnej gafy i rozumieć zachowanie przyszłych współpracowników i przełożony.

Next Post

Ekspres do biura - jak dokonać dobrego wyboru?

wt. lut 12 , 2019
Większość z nas nie wyobraża sobie bez niej poranka. Kochamy ją za świetny smak, zapach i aromat. Mowa oczywiście o kawie. To ona pobudza rano, napędza do pracy. Dla większości jest to pierwsza rzecz, którą robi się tuż po przyjściu do pracy – zaparza kubek kawy.
ekspres do kawy

Może też Cię zainteresować