Wentylatory, a Syndrom Chorego Budynku

Aura za oknem wpływa nieprawidłowo na pomieszczenia, które mają niesprawną wentylację. Chodzi oczywiście o wszechobecną wilgoć oraz zimne powietrze. Dlatego bardzo ważne jest, by szczególnie w tym okresie zadbać o brak zaduchu czy o to, aby nie wyziębić naszego lokum.

Jak wiemy, wentylacja ma zapewnić wymianę powietrza w naszym lokum. Chodzi o to, że powietrze, które zostało ,,zużyte” powinno zostać usunięte, tak, aby zastąpić je powietrzem świeżym. Optymalna temperatura w pomieszczeniu mieszkalnym powinna wynosić maksymalnie 21 stopni. Mamy wtedy pewność, że nasze mieszkanie nie zostanie przegrzane. Każdy przecież zdaje sobie doskonale sprawę z tego, że ciepło i wilgoć sprzyja rozmnażaniu grzybów.

Widać, że wentylacja odgrywa rolę w naszym domu, dlatego nie dopuśćmy do Syndromu Chorego Budynku.

syndrom chorego budynku

Syndrom Chorego Budynku

Na wstępie należy wyjaśnić, że ten syndrom to nie jest rodzaj choroby, a zespół dolegliwości, które są związane z przebywaniem w niezdrowym wnętrzu. Niestety, ale dolegliwości tym silniejsze, im dłużej przebywamy w ,,chorym budynku”. Poniżej kilka objawów, które związane są z SCB:

  • przesuszenie oraz zaczerwienienie skóry twarzy, uszu czy rąk,
  • rozdrażnienie, zaburzenia koncentracji,
  • alergie – przewlekłe zapalenia krtani, oskrzeli, a także suchy kaszel,
  • bóle i zawroty głowy, omdlenia oraz mdłości.

Pewnie większość z was zastanawia się teraz, czy Syndrom Chorego Budynku dopadł również wasze mieszkanie. Odpowiadamy – jeśli masz powyższe objawy, a po opuszczeniu miejsca dolegliwości ustępują – może to być Syndrom Chorego Budynku.

Zwróć uwagę także czy w twoim domu pojawiła się gdzieś pleśń, grzyby albo jest po prostu brzydki zapach stęchlizny.

Skutki źle działającej wentylacji w mieszkaniu.

Jak temu zapobiec?

Jeśli jesteś pewien, że twoje mieszkanie posiada Syndrom Chorego Budynku pierwsze co musisz zrobić to odpowiednio wywietrzyć wnętrze, ale również je posprzątać. Często trzeba będzie wyrzucić rzeczy, które mają pleśń (przykładowo meble czy listwy przypodłogowe). Ale najważniejsze jest, aby wyczyścić i udrożnić przewody wentylacyjne. Nierzadko należy również umieścić nawiewniki na swoich oknach.

Dobrym rozwiązaniem jest także wentylacja mechaniczna, która w dużym stopniu ogranicza, lub całkowicie zapobiega powstaniu syndromu chorego budynku. Jednak aby ta mogła pomóc w prawidłowej wentylacji musi być wdrożona z zastosowaniem odpowiednich wentylatorów. Przy wentylacji mechanicznej najczęściej stosuje się sprawdzone rozwiązania – ebm papst to wentylatory których montaż pomaga osiągnąć oczekiwane rezultaty w temacie wentylacji. Ebm papst to znana marka w świecie urządzeń wentylacyjnych – więcej sprawdzisz na stronie www.wentylatory-online.pl

Next Post

Panele ścienne 3d – jak wybrać

śr. lut 20 , 2019
Wybór paneli ściennych 3d jest bardzo szeroki. W sklepach budowlanych, salonach z wykończeniem , portalach aukcyjnych i sklepach internetowych jest bardzo duży wybór paneli ściennych 3d. Jak wybrać te odpowiednie? Na co zwrócić uwagę? Czy kierować się tylko ceną? Chcesz znaleźć odpowiedzi na to pytanie – przeczytaj koniecznie!

Może też Cię zainteresować