Odpowiednia odzież do parcy

<strong>W zależności od miejsca, w którym pracujemy wyróżniamy dwa rodzaje odzieży przeznaczonej do pracy, odzież robocza w tym kombinezon roboczy i odzież ochronna. Ubrania ochronne w przeciwieństwie do roboczych muszą posiadać odpowiednie certyfikaty.

Odzież robocza

Tego rodzaju odzież ma na celu zabezpieczyć przed czynnikami, które nie zagrażają życiu i zdrowiu pracowników. Często zastępuje się nimi swoje osobiste ubrania aby uniknąć zbrudzeniu i zniszczeniu. Odzież robocza, to także odzież reklamowa, która ma charakteryzować firmę np. różne pizzerie, lodziarnie, sklepy sieciowe, których pracownicy posiadają koszulki z logo firmy.
W niektórych zakładach pracy, gdy występuje taka konieczność można zauważyć odzież roboczą, która różni się od siebie w zależności od pory roku – odzież letnia lub zimowa.

robotnik

Do produkcji tego rodzaju odzieży stosuje się najczęściej materiały bawełniane, flanelę, polar itp.
Wpływ na wytrzymałość oraz komfort ma nie tylko rodzaj materiału, z którego wykonana jest odzież ale także gramatura materiału i technika szycia. Szeroki wybór na rynku odzieży roboczej sprawia, że pracodawca może zdecydować się na zakup tańszych lub droższych ubrań dla pracowników. Należy jednak wziąć pod uwagę, że decydując się na droższą odzież będzie ona wytrzymalsza oraz wyższej jakości, a pracownicy będą mogli korzystać z niej dłużej.

Odzież ochronna

Ochronny kombinezon roboczy ma na celu chronić pracowników przed czynnikami, które zagrażają życiu i zdrowiu. Kombinezon roboczy powinien dokładnie całą powierzchnie ciała dzięki czemu ryzyko poparzenia lub wystąpienia trwałych zmian skórnych znacznie maleje. Ochronna odzież występuje między innymi w laboratoriach, oczyszczalniach ścieków, fabryki oraz w firmach produkujących różnego rodzaju kleje, farby i lakiery a także w branży medycznej oraz gastronomicznej, gdzie różni się nieco wykonaniem.

Podsumowanie

Jak sami już zdążyliśmy zauważyć odzież robocza a odzież ochronna, to nie jest to samo dlatego tak bardzo ważne jest dopasowanie odpowiedniej odzieży do wykonywanych czynności w pracy.
Kombinezon roboczy powinien być dopasowany do pracownika aby nie okazał się za duży bądź ograniczał ruchy pracowników.