Nowe budownictwo z myślą o niepełnosprawnych

 

O potrzebach osób o ograniczonej mobilności zaczęliśmy, jako społeczeństwo, myśleć zbyt późno, dlatego teraz sporo pracy wkładamy w naprawianie błędów z przeszłości i dostosowywanie starych budynków do potrzeb niepełnosprawnych. Jednocześnie wciąż powstaje wiele nowych obiektów i w nich, już na etapie projektowania myśli się o tym, że będą z nich korzystać również osoby mające trudności z poruszaniem. Co powinien uwzględnić rozsądny projekt budynku?

architekci

Niwelacja barier architektonicznych

 

To oczywiste. Projektując nowy budynek należy zadbać o to, by przejścia pomiędzy pomieszczeniami miały odpowiednią szerokość, unikać progów oraz nie mających zbytniego znaczenia 1-2 stopni pomiędzy poszczególnymi częściami budynku. Oczywiście nie da się uniknąć w projekcie schodów, jeśli budynek ma być wielokondygnacyjny. Montaż wind jest dziś standardem w większości budynków, ale schody zawsze muszą być – wszak windy czasem się psują. Jeżeli plan budynku nie zakłada budowy ogólnodostępnej windy bądź też pomimo windy, budynek ma mieć części, do których dotrzeć będzie można wyłącznie przez schody, mimo wszystko powinniśmy od razu na etapie projektu pomyśleć o niepełnosprawnych – tak samo jeśli chodzi o schody prowadzące do samego wejścia budynku. Platformy dla niepełnosprawnych, podnośniki, windy, podjazdy – istnieje naprawdę sporo udogodnień dla osób o ograniczonej możliwości i musimy którąś z nich ująć w projekcie, jeśli chcemy stworzyć budynek na miarę XXI wieku.

Czy każdy budynek musi być dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych?

 

Z jednej strony – nie. W praktyce jednak niezależnie od tego, czy projektujemy budynek urzędowy czy mieszkalny, czy też centrum handlowe, powinniśmy uwzględniać potrzeby osób niepełnosprawnych. Jeśli chodzi o budynki urzędowe czy handlowe, jest oczywiste, że osoby niepełnosprawne korzystają z nich w takim samym stopniu, jak osoby pełnosprawne. Jeśli zaś chodzi o budynki mieszkalne, owszem, można śmiało założyć, że jeśli nie będą dostosowane do potrzeb niepełnosprawnych, to takie osoby po prostu nie będą kupowały w nich mieszkań. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że niepełnosprawność można nabyć w każdym okresie życia, może ona być trwała bądź czasowa i może dotknąć jednego z lokatorów projektowanego przez nas budynku, w którym wcześniej przez wiele lat cieszył się on zdrowiem. Architekt na etapie projektu musi myśleć szerzej, a w przypadku projektowania budynku mieszkalnego – zawsze wybiegać myślą w daleką przyszłość, dlatego obowiązkiem jest zapewnić rozwiązania przyjazne dla osób o ograniczonej mobilności.

Next Post

Symbolika chrzcielna: biała szatka do chrztu

wt. lis 28 , 2017
W życiu każdego chrześcijanina pierwszym najważniejszym wydarzeniem jest chrzest – sakrament, od którego wszystko się zaczyna. Sam chrzest, choć dziś często jest trudno nam o tym myśleć w ten sposób, jest wydarzeniem głęboko symbolicznym i znaczenia nie są też pozbawione pojawiające się w jego trakcie elementy, w tym biała szatka […]

Może też Cię zainteresować