Niepełnosprawny w bloku – jakie wprowadzić zmiany w mieszkaniu i budynku?

Osoby niepełnosprawne są wszędzie. Z pewnością każdy z nas zna co najmniej jedną taką osobę. Czasami nawet możemy nie zdawać sobie z tego sprawy przez to, że wielu z nich na pierwszy rzut oka w niczym nie różni się od sprawnych ludzi. Inni natomiast mogą potrzebować długotrwałej bądź stałej opieki i pomocy innych podczas wykonywania podstawowych czynności jakimi jest przygotowanie posiłków, przebieranie się, utrzymywanie prawidłowej higieny czy chodzenia. W poniższym artykule zwracamy uwagę na ten ostatni aspekt. Jak ułatwić codzienne funkcjonowanie osobom, które mają problemy z poruszaniem się, a mieszkają w bloku”?

Niepełnosprawność

Osobami niepełnosprawnymi określamy wszystkich tych, którzy potrzebują drobnej, długotrwałej lub też stałej pomocy przy wykonywaniu najbardziej typowych i standardowych zadań i czynności, właśnie takich jak poruszanie się, dbanie o higienę, przygotowywanie oraz spożywanie posiłków itd. Ale osoba niepełnosprawna to także ktoś, kto fizycznie jest w pełni sprawny, jednak choruje na ciężką chorobę przewlekłą i będzie zażywać leki do końca swojego życia. Niepełnosprawnym można się urodzić, ale także i stać się poprzez wiek, chorobę czy zdarzenia losowe, takie jak wypadek itd. W przypadku osób, które nie są w pełni sprawne należy odpowiednio dostosować mieszkanie i budynek, w którym mieszkają, aby ułatwić im codzienność.

Najważniejsze – przestrzeń

Osoby, które mają problemy z poruszaniem się potrzebują przede wszystkim dodatkowej przestrzeni – jeśli poruszają się powoli, o lasce, na wózki inwalidzkim czy po prostu podpierają się ścian podczas chodzenia potrzebują wystarczająco dużo miejsca, aby spokojnie to robić i jednocześnie unikać kolizji z przedmiotami, meblami czy innymi domownikami. Dlatego warto zmienić rozmieszczenie rzeczy w każdym pokoju w taki sposób, aby tej wolnej przestrzeni było jak najwięcej, zwłaszcza przy ścianach.

Kolorowe progi

Można także pomalować na jaskrawy kolor albo w inny sposób sprawić, aby progi były jak najbardziej widoczne dla niepełnosprawnego. Dzięki temu uniknie on upadku. Innych, nawet lepszy rozwiązaniem, będzie po prostu usunięcie wszystkich progów z domu.

Uchwyty na ścianach

Dobrym rozwiązaniem będzie także zamontowanie specjalnych uchwytów na ścianach, których niepełnosprawny może się trzymać podczas poruszania się. Zapewnią mu one większą stabilność i pewność. Doskonale sprawdzą się nie tylko w pokojach mieszkalnych, ale przede wszystkim w łazience – przy umywalce, toalecie i pod prysznicem, a także i przy łóżku w sypialni.

Windy dla niepełnosprawnych

W przypadku gdy niepełnosprawny musi dostać się na wyższą kondygnację można postarać się o otrzymanie nowego mieszkania w innym budynku, który znajduje się na parterze z podjazdem. Jednak gdy taka osoba posiada swój dom, albo nie chce bądź z jakiś powodów nie może zmienić mieszkania musi postawić na urządzenia, które pomogą jej codziennie pokonywać schody. Jednym z najlepszych rozwiązań jest zdecydowanie się na windę dla niepełnosprawnych. Więcej o nich dowiesz się na https://www.platformy-przyschodowe.pl/winda-dla-niepelnosprawnych. Jeśli zamontowanie takiego urządzenia nie jest możliwe warto zdecydować się na na przykład platformę albo krzesełka przyschodowe. 

Next Post

Jaką koszulkę ubrać na trening piłkarski?

pon. lip 8 , 2019
Trening piłkarski z pewnością różni się od innych dyscyplin sportowy. Być może zamierzenia są takie same. Zwiększenie szybkości, siły i techniki, aczkolwiek ich tryb i natężenie może być o wiele większe. W trakcie meczu piłkarskiego, zawodnicy przebiegają około 10 km na boisku. Jest to o wiele więcej niż w koszykówce, […]
trening piłkarski

Może też Cię zainteresować