Jak używać podnośnika koszowego?


Takie podnośniki to urządzenia dźwigowe – to oznacza, że pozwalają wykonywać różnorodne prace i działania na pewnym wysokościach. Zdają egzamin zarówno na kilku metrach, jak również i na ponad pięćdziesięciu. Postronnym osobom zwykle kojarzą się przede wszystkim z maszyną, która znajduje się na specjalnie przystosowanym pojeździe ciężarowym. Taki podnośnik składa się z wyciąganego ramienia hydraulicznego oraz specjalnej platformy lub kosza, które posiadają zabezpieczenia, które do minimum ograniczają możliwość upadku. Podnośniki koszowe znajdują szereg licznych zastosowań w wielu branżach i działach szeroko rozumianego przemysłu.

Zastosowanie

Podnośniki koszowe są stosowane między innymi podczas budowy różnego typu konstrukcji, budowli bądź mostów. Przydają się także podczas ich demontażu – dzięki nim pracownicy są w stanie bezpiecznie dostać się na wyższe piętra, nawet już sypiącego się budynku. Takie urządzenie dźwigowe doskonale sprawdzają się również podczas takich działań, jak mycie i odnowa elewacji czy okien wieżowców, odśnieżanie dachów, naprawa linii wysokiego napięcia, instalacja wielkoformatowych reklam i plakatów na billboardach, a także pielęgnacja wysokich roślin i drzew w sadach oraz parkach – obcinanie ich gałęzi bądź zbieranie owoców. Ponadto takie podnośniki montuje się na wozach strażackich – co pozwala szybko i łatwo dostać się do ludzi i zwierząt, którym zagraża niebezpieczeństwo w postaci płomieni itp.

Operator i użytkownicy

W niektórych przypadkach zarówno operatorem podnośnika koszowego, jak i jego użytkownikiem jest ta sama osoba – gdyż miejscem, z którego można sterować jest platforma koszowa. Nie każdy jednak można obsługiwać takie urządzenia – podobnie jak to jest z samochodami – aby zostać jego operatorem i użytkownikiem należy najpierw przejść szkolenie i otrzymać odpowiednie uprawnienia do sterowania daną maszyną oraz do prac na dużych wysokościach.

Jak korzystać z podnośnika?

Nim przystąpisz do wykonywania danych działań najpierw musisz nieco oswoić się z nowa maszyną – upewnić się ponadto, że nie masz lęku wysokości oraz czy sama konstrukcja i kosz są stabilnie zamocowane i nie grozi Ci żadne niebezpieczeństwo. Następnie zapoznaj się z instrukcja sterowania urządzenia. Kosz należy ustawić tak, aby w żaden sposób nie ograniczał i pozwalał wykonywać pracę bez zbędnych manewrów. Musisz także zadbać o swoje bezpieczeństwo – nie wychylaj się z kosza, nie wykonuj gwałtownych ruchów i załóż specjalną uprząż, która w razie upadku Cię uratuje. Najczęstszymi błędami podczas stosowania różnego rodzaju podnośników koszowych jest przeciążenie platformy, nie zastosowanie się do zasad bezpieczeństwa oraz złe ustawienie podnośnika. Więcej o podnośnikach koszowych dowiesz się na – https://lifto.pl