Druk 3D – czym jest technologia FFF?


Nim skupimy się na tytułowym zagadnieniu, warto najpierw przyjrzeć się bliżej czym tak właściwie jest drukowanie przestrzenne, czyli druk 3D (z angielskiego ‘3D printing’). To nic innego jak proces polegający na wytwarzaniu fizycznych i trójwymiarowych przedmiotów na podstawie komputerowego projektu. Początkowo drukowanie 3D wykorzystywano do szybkiego tworzenia prototypów. Jednak wraz z postępem technologii i, co za tym idzie, znaczną poprawą dokładności drukowanych obiektów, ten rodzaj druku stał się metodą wykonywania gotowych przedmiotów, takich jak zabawki, biżuteria, makiety, a nawet całe elementy protez. 

Druk 3D FFF

Technologia FDM czy też FFF to inaczej Fused Deposition Modeling – metoda ta powstała na początku lat 90 XX wieku, odpowiada za nią firma o nazwie Stratasys. Od samego początku największą zaletą FDM/FFF była niska cena tworzenia makiet i prototypów z różnorakich tworzysz sztucznych, takich jak PC, ABS, PC-ABS, PEI czy ASA. Wykorzystanie takich materiałów sprawiło, że uzyskane mechanicznie detale były znacznie przybliżone do modeli, które formowało się wtryskowo. 

Zalety metody FDM/FFF

Prócz tego, że wykorzystanie tej metody druku 3D jest stosunkowo tanie, można wymienić jeszcze inne, dość liczne zalety. Do pozytywnych aspektów technologii druku 3D FFF zaliczamy między innymi:

  • wysoką udarność utworzonych detali,
  • odpowiednią elastyczność zbliżoną materiałom, jakie są na co dzień stosowane w przetwórstwie tworzyw sztucznych,
  • materiał podporowy, który po wykonaniu modelu samoczynnie się rozpuszcza,
  • bardzo szybkie i sprawne tworzenie detali,
  • przedmioty o wysokiej wytrzymałości, które są także odporne na skrajnie wysokie temperatury,
  • dokładny druk zarówno niewielkich, jak i bardzo dużych elementów i detali,
  • nieskomplikowany proces,
  • możliwość pracy nawet w warunkach biurowych, a nie przemysłowych.

Druk 3D FFF – jak działa taka drukarka?

Drukarki, które stosują metodę FDM/FFF tworzą nawet skomplikowane przedmioty w taki sposób – nanoszą roztopiony filament (z tworzywa sztucznego) warstwę po warstwie, jednocześnie spajając je z poprzednimi warstwami detalu, aż do utworzenia całego modelu. Struktury podporowe są budowane z zupełnie innego układu, po czym mogą zostać bezpiecznie odłamywane albo rozpuszczone nie uszkadzając powstałego przedmiotu. Jeśli myślisz o drukarce wykorzystującej technologię 3D FFF powinieneś się koniecznie zainteresować https://2b3d.pl/pl/p/Drukarka-HBOT-F300/656

Next Post

Czy odzież używana jest bezpieczna?

pt. cze 28 , 2019
Jak każdy wie, w sklepach z używaną odzieżą można znaleźć prawdziwe perełki – nie tylko oryginalne i interesujące, ale przede wszystkim – nowe rzeczy, kupione przez kogoś i oddane w nienaruszonym stanie. Kupując w second-handach można oszczędzić nawet kilka tysięcy złotych rocznie. Ale czy taka odzież jest bezpieczna dla naszego […]
Ubrania na wieszaku

Może też Cię zainteresować